Nezničitelná vlhkost v autě. Dovnitř se dostává nečekaným způsobem, malá oprava pomůže

City 975807 1920

Vlhkost se nám do auta obvykle dostává po celý rok, tedy pokud zrovna nejezdíte s karavanami v afrických pouštích. Ale obvykle si jí všimnete jen na podzim či v zimě, kdy má na svědomí nepříjemné zamlžování oken, včetně toho čelního. Asi už jste se zamysleli nad tím, jak se vlastně vlhkost do auta dostává, když máte po celou dobu zavřená okna. Pravdou je, že možných cest je hned několik, a vlhkost si tu svou vždycky najde.

Podzimní listí

Možný vás to překvapí, ale pokud necháte auto zaparkované na podzim několik dní někde venku poblíž listnatých stromů, pronikání vlhkosti přímo otevíráte dveře. Tak jako mají budovy okapy, mají své odtokové kanálky také auta. Ty slouží k tomu, aby odváděly dešťovou vodu i z míst, odkud by jinak jen těžko sama odtékala. Ale podzimní opadané listí, případně jehličí z modřínu, dokáže odtokové kanálky ucpat.

Mohlo by vás zajímat:  Značka Volkswagen začne od čtvrtka omezovat výrobu kvůli koronavirové krizi
Zdroj obrázku: Pixabay

Voda pak nemá kam odtékat a drží se na místě. Po nějaké době se může stát, že si najde skulinku, případně že odtokový kanálek přeteče a vlhkost do auta pronikne nějakým z pohledu konstruktérů nečekaným způsobem. Na podzim je proto dobré používat krycí plachtu na auto, nebo listí z karoserie alespoň pravidelně odstraňovat.

Stará těsnění

Další poněkud skrytou příčinou nadměrné vlhkosti v autě jsou stará a zpuchřelá těsnění, která už navzdory svému jménu netěsní tak, jak by měla. Guma, ze které bývají těsnění vyrobena, časem degraduje, pokud není ošetřována vazelínou nebo silikonovým gelem. Výměna těsnění naštěstí není drahá ani náročná, a tak byste jejich stav měli na začátku podzimu zkontrolovat.

Mohlo by vás zajímat:  Madla nad okýnkem nabízí i netradiční využití, o kterých nemají mnozí ani ponětí
Zdroj obrázku: Pixabay

Poškozený filtr klimatizace

Původci vlhkosti v autě jsou také lidé, kteří v něm cestují – vlhkost totiž vydechujeme. Aby se v autě nehromadila, mají klimatizace zabudovaný filtr, který ji ze vzduchu odsává. Ale pokud je tento filtr poškozený nebo zanesený, klimatizace tuto část své funkce plnit přestane. Také filtr v klimatizaci byste proto měli jednou za čas zkontrolovat a vyčistit, případně vyměnit.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora