Obytné vestavby se stávají populární. Jejich hlavní nevýhodu každý bohužel zjistí až při reálném použití

Couple Sitting Resting Beach Summer Day Near River

Obytné auto je sen mnohých lidí. Málokdo si ho ale opravdu koupí. Hlavním problémem je pochopitelně cena a mnohdy i určitá nepraktičnost, pokud jde o jeho rozměry. Často jde totiž o zcela plnohodnotný dům na kolech. A tak mnozí postupně hledají jiné možnosti. Někteří sáhnou po karavanu a jiní investují do obytných vestaveb do svých současných aut. Až při reálném použití ale zjistí, že nejde o tak dobrou věc, jak si mysleli.

Kompromis na prvním místě

Obytné auto nebo karavan, popřípadě i dodávka – to vše disponuje dostatkem prostoru. To se u klasického osobního auta, ať už jde o kombík, nebo karoserii MPV, říci rozhodně nedá. I když jsou firmy, které se na obytné vestavby specializují a dokážou nabídnout řešení pro mnoho aut, vždy se bude jednat o určitý kompromis. Prostor je prostě omezený a s tím je třeba počítat.

Mohlo by vás zajímat:  Výsledky značky DS ve Francii přinášejí řadu rekordů

V praxi tak bude takto upravené auto trpět třeba omezenými úložnými prostory, ani místo na spaní nebude nijak dostatečně velké. Nehledě na fakt, že obytná vestavba může vyžadovat demontáž zadních sedaček a z pětimístného vozu se stane jenom vůz třímístný. Dále je třeba počítat i s tím, že málokterá věc půjde obsloužit z interiéru vozu.

Zdroj obrázku: Freepik

Kempování jenom v pěkném počasí

Výhody karavanu nebo obytného vozu jsou v tom, že při špatném počasí můžete být uvnitř chráněni před deštěm, větrem a dalšími rozmary počasí. A jste plně soběstační. V případě obytných vestaveb do osobních vozů to tak není. Ty se hodí na kempování pouze za pěkného počasí. Jinak vám nezbývá nic jiného než sedět na předním sedadle nebo ležet na provizorním lůžku. Žádnou jinou věc totiž v takovém autě nezvládnete.

Mohlo by vás zajímat:  Elektronická ruční brzda vypadá jako pomocník, ale přináší více negativ než kladů

A když budete chtít uvařit čaj či kávu, budete potřebovat něco vyndat z úložných prostor nebo tam naopak něco uschovat, přijde na řadu ta nejméně příjemná věc. V dešti vyskočíte z auta do zabláceného terénu, otevřete zavazadlový prostor a vše, co je využitelné v obytné vestavbě, musíte obsluhovat zevnitř. V tu chvíli zjistíte, jak velká hloupost původní investice byla a že takto upravené auto je vše, jenom není komfortní a pohodlné.

Zdroj: https://wheretheroadforks.com/sleeping-in-a-car-vs-tent-pros-and-cons/, https://owntheoutdoors.co.uk/pros-and-cons-of-campervans-and-motorhomes-which-should-you-buy/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora