Operativní vs. finanční leasing – co je výhodnější?

Kdo přemýšlí o autě na leasing, jistě už zjistil, že jsou k dispozici dvě formy – klasický finanční a pak operativní. Jaký je mezi nimi vůbec rozdíl a který z nich je vlastně výhodnější?

Čím dál více Čechů si pořizuje vozidlo na leasing. Drtivá většina obyvatel prostě nemá našetřené statisíce a vzít si na auto půjčku je docela nevýhodné, zbytečně zaplatíte úroky. Při klasickém leasingu vás sice také trápí splátkový kalendář, ale financování od leasingových společností bývá obvykle výhodnější. A operativní leasing? Ten vychází peněžně nejlépe, což vyplývá i ze vzrůstajícího zájmu o něj.

Auto nikdy nebude vaše, takže odpadávají starosti

Na začátek je potřeba zdůraznit jednu věc. Při operativním leasingu vůz nikdy nepřejde do soukromého vlastnictví, proto je tato forma naprosto nevhodná pro všechny, kteří prostě potřebují či chtějí mít svoje vlastní vozidlo.

To, že zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti, je však spíš výhoda. Veškeré formality a povinnosti tím pádem zůstávají na bedrech společnosti, která se stará o pravidelný servis, nákup dálničních známek či náhradní vozidlo v případě potíží. Hlavní výhoda však spočívá ještě v něčem jiném.

Mohlo by vás zajímat:  Kuna pod kapotou znamená neplechu

Pravidelná obměna vozového parku

Vzhledem k tomu, že vozidlo po skončení smlouvy nepřechází do vlastnictví zákazníka, řeší se to jinak. Pokud chce zákazník pokračovat, dostane novou smlouvu a s ní i nové auto! Poplatek přitom zůstává stejný (v případě výběru dražšího vozu se pochopitelně zvýší). Tím pádem je zaručena pravidelná obměna vozového parku, jezdíte vždy v novém a bezpečném autě. Některé leasingové společnosti na konci smluvního období dávají šanci odkoupit vůz za nižší cenu. Na českém trhu to dělá například firma Hertz Lease.

Operativní leasing je v posledních letech velkým hitem, meziroční růst zájmu činí 41 %. Češi si prostě auto raději půjčí, než aby si kupovali vlastní – nové stojí statisíce a s přibývajícím věkem rostou také náklady na provoz. Leasing je v tomto směru výhodnější a ten operativní dvojnásob.