Porovnali jsme jízdu autem a vlakem. Veřejná doprava dostává v mnoha ohledech pořádně na frak

Jsou různé možnosti, jak se přepravit z jednoho místa na druhé. Může to být pěšky, na kole, na koloběžce, ale také autobusem, vlakem nebo samozřejmě autem. Která možnost je ale nejlepší, pokud porovnáme poslední zmíněné varianty? Když se podíváme na přecpané silnice, je to celkem jasné.

Cena dopravy

Jezdit veřejnou dopravou není nic levného. V případě pravidelných cest je sice možné pořídit si různé traťové jízdenky, které jsou určené těm, co jezdí každý den. Kdo ale jezdí vlakem spíše nárazově, moc možností ušetřit nemá. Není proto divu, že může v mnoha ohledech vyjít levněji auto. A to klidně už ve dvou lidech. A někdy i když jede člověk sám, když k nákladům za vlak připočte třeba i nutnost koupit si jízdenky MHD, aby se dostal na místo, kam potřebuje. Autem přitom dojede až na danou adresu.

Rychlost dopravy

Určitě bychom našli řadu úseků, kde může být rychlejší jet vlakem. Ale pozor, my neměříme trasu od prvního nádraží k druhému. Měřit je třeba celou trasu, od zamčení bytu až po příjezd na cílovou adresu. K cestě vlakem tak musíme ještě připočítat čas potřebný k tomu, abychom se dostali na nádraží a poté z něj. To mohou být v lepším případě i desítky minut, ve velkých městech klidně hodina.

Mohlo by vás zajímat:  Hloupý požadavek státu týkající se hybridů je k zlosti. Majitelé nemohou využít slíbené benefity
Zdroj obrázku: Freepik

Pohodlnost dopravy

Jít v nevlídném počasí na zastávku, jet MHD, sedět ve vlaku s cizími lidmi, pokračovat pěšky či MHD na místo určení. Zdá se vám to pohodlnější, než když před svým domem sednete do auta a vystoupíte u cíle? Samozřejmě že nikoliv. I z hlediska pohodlnosti jasně vyhrává osobní automobil.

Flexibilita dopravy

Potřebujete se během své cesty stavit na nákup, něco vyzvednout, dát si dobrou kávu nebo něco k snědku? To při cestování vlakem dost dobře nejde. V některých spojích sice dostanete základní nabídku jídla a nápojů, ale pokud jde o celkovou flexibilitu cesty, máte smůlu. Vlak prostě z kolejí nesjede.

Zdroj: https://wanderwisdom.com/transportation/Disadvantages-of-Travelling-by-Train