Porovnali jsme jízdu autem a vlakem. Veřejná doprava dostává v mnoha ohledech pořádně na frak

Sun Shines Empty Seats Train Abstract Rail Travel Concept With Shallow Depth Field Photo Only Few Chairs Focus

Jsou různé možnosti, jak se přepravit z jednoho místa na druhé. Může to být pěšky, na kole, na koloběžce, ale také autobusem, vlakem nebo samozřejmě autem. Která možnost je ale nejlepší, pokud porovnáme poslední zmíněné varianty? Když se podíváme na přecpané silnice, je to celkem jasné.

Cena dopravy

Jezdit veřejnou dopravou není nic levného. V případě pravidelných cest je sice možné pořídit si různé traťové jízdenky, které jsou určené těm, co jezdí každý den. Kdo ale jezdí vlakem spíše nárazově, moc možností ušetřit nemá. Není proto divu, že může v mnoha ohledech vyjít levněji auto. A to klidně už ve dvou lidech. A někdy i když jede člověk sám, když k nákladům za vlak připočte třeba i nutnost koupit si jízdenky MHD, aby se dostal na místo, kam potřebuje. Autem přitom dojede až na danou adresu.

Mohlo by vás zajímat:  BMW xDrive Experience 2020: V Peci bude k mání 15 vozů k vyzkoušení

Rychlost dopravy

Určitě bychom našli řadu úseků, kde může být rychlejší jet vlakem. Ale pozor, my neměříme trasu od prvního nádraží k druhému. Měřit je třeba celou trasu, od zamčení bytu až po příjezd na cílovou adresu. K cestě vlakem tak musíme ještě připočítat čas potřebný k tomu, abychom se dostali na nádraží a poté z něj. To mohou být v lepším případě i desítky minut, ve velkých městech klidně hodina.

Zdroj obrázku: Freepik

Pohodlnost dopravy

Jít v nevlídném počasí na zastávku, jet MHD, sedět ve vlaku s cizími lidmi, pokračovat pěšky či MHD na místo určení. Zdá se vám to pohodlnější, než když před svým domem sednete do auta a vystoupíte u cíle? Samozřejmě že nikoliv. I z hlediska pohodlnosti jasně vyhrává osobní automobil.

Mohlo by vás zajímat:  Výmoly na silnicích se stávají větším problémem během deště

Flexibilita dopravy

Potřebujete se během své cesty stavit na nákup, něco vyzvednout, dát si dobrou kávu nebo něco k snědku? To při cestování vlakem dost dobře nejde. V některých spojích sice dostanete základní nabídku jídla a nápojů, ale pokud jde o celkovou flexibilitu cesty, máte smůlu. Vlak prostě z kolejí nesjede.

Zdroj: https://wanderwisdom.com/transportation/Disadvantages-of-Travelling-by-Train
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora