Přemrštěná cena ojetých vozů vyvolává nový trend. Půjčení náhradního auta může být řešením

Situace na trhu s ojetými vozy začíná postupně gradovat. Nejenom že je vozů v bazarech nedostatek, ale také rostou jejich ceny. Kdo hledá auto, často nesmí dlouho váhat. Jak proto, že je mu vybraný vůz vyfouknut před nosem, tak proto, že za týden může klidně stát víc. Situace je dokonce taková, že roční ojetiny začínají stát podobně jako nová auta.

Nové auto má jednu nevýhodu

Proč tedy mnozí stále raději zamíří do bazaru pro roční referenční vůz a neobjednají nový? Důvod je prostý. Skladovek je minimum a nové auto se musí objednat. A to znamená čekání, které může být několik měsíců, klidně i půl roku. Kdo ale potřebuje náhradu za stávající vůz okamžitě, nemůže čekat, a proto musí brát to, co je. I když je to nevýhodné.

Zvyšování cen nažene lidi do autosalonů

Už nyní jsou ceny ojetin na hranici snesitelnosti. Pokud budou ceny ročních referenčních vozidel i nadále stoupat, dá se očekávat, že to mnoho lidí nažene do autosalonů, jelikož si raději koupí za víceméně stejnou cenu auto nové. S jistotou, že se k ojetině někdo předtím nechoval špatným způsobem nebo že snad nezamaskoval nějaké vady.

Zdroj obrázku: Freepik

Půjčení auta je řešení

Stoupající ceny mohou vyvolat i zcela nový trend. Kdo potřebuje jezdit, může pro něho být dobrou volnou půjčení auta, ať už formou dlouhodobého pronájmu u půjčovny, nebo formou krátkodobého operativního leasingu. S půjčeným vozem může jezdit do doby, než bude jeho objednané vyrobeno. A i s připočtením nákladů za půjčení může nové auto vycházet lépe než koupě předražené ojetiny.

Tento trend ale nemusí trvat dlouho. Ani autopůjčovny, ani poskytovatelé operativního leasingu nemají nekonečné zásoby, a tak i tady může dojít k tomu, že ceny půjdou nahoru a později nebude z čeho brát. V takovém případě budeme opět na začátku a bude třeba volit mezi čekáním na výhodné auto, nebo okamžitou koupí nevýhodné ojetiny.

Zdroj: https://www.cnbc.com/2022/01/13/why-used-car-prices-are-pushing-inflation-higher.html, https://rightwaymed.com/operating-leases-what-you-need-to-know/