„Příští cestu pojedu stoprocentně svým autem, je to levnější,“ zjistila jsem při koupi drahého lístku na veřejnou dopravu

1993

Pořád nám někdo vtlouká do hlavy, že máme jezdit veřejnou dopravou. Člověk by to i udělal, kdyby z toho neplynula jen samá negativa. Menší pohodlí dokážu přehlédnout, ale proč musí být tenhle způsob dopravy dražší než auto?

V naší rodině máme jen jedno auto a přesně tento den se stalo, že jsem ho nemohla použít. Proto jsem musela cestovat vlakem. Nebylo mi to příjemné, ale co se dá dělat. Ráno jsem se tedy vydala na nádraží. Přišla jsem k pokladně a řekla, kam potřebuji jet. Pokladní mi vytiskla jízdenku a oznámila částku: 51 Kč. V tu chvíli mi to začalo v hlavě šrotovat. Padesát jedna korun za cestu dlouhou zhruba dvacet kilometrů? A stejná částka zase zpátky. To mi přišlo opravdu hodně.

Mohlo by vás zajímat:  Nechala v autě lahev s vodou. Když se vrátila, byl vůz v plamenech

Samozřejmě, že jsem jízdenku zaplatila, ale už jsem si v duchu říkala: „Příště raději sednu do auta. Vyjde mě to levněji.“ Cestování vlakem mě sice zbavilo starostí s parkováním a jízdou, ale finančně to nebylo výhodné. Už jenom fakt, že ráno musím vstávat dříve a dojít k vlaku, a v cíli ještě jet pár zastávek MHD, mě utvrzoval v tom, že auto je prostě lepší. A když jsem si porovnala náklady, vyšlo auto lépe na plné čáře.

Není to žádná vysokoškolská matematika. Pokud vlak na dvacetikilometrovém úseku stojí 51 Kč a naše auto se spotřebou 5,5 litru vyjde i při současných cenách paliva na 40 Kč, je celkem jasné, čím jet příště. A to tam ani nezapočítávám to nutné dřívější vstávání spojené s cestou na vlak a následnou nutnost koupit si jízdenku MHD.

Mohlo by vás zajímat:  Moderní trendy v automobilovém průmyslu řidiči nevítají s nadšením

Cesta vlakem byla klidná, ale v mysli mi pořád vířily myšlenky na to, jak je drahá. Vzpomínala jsem na časy, kdy jsem jezdila vlakem častěji a bylo to levnější. Možná je to inflací, nebo tím, že lidé víc jezdí auty, ale každopádně mě to překvapilo. Uvědomila jsem si, že v dnešní době je skoro všechno dražší. Ale přece se pořád mluví o tom, jak máme v rámci ekologie jezdit veřejnou dopravou. Ale jak nás k tomu chce někdo motivovat, když je to drahé?

Mohlo by vás zajímat:  Rizikové Velikonoce: Jedno pivo zůstává v těle i několik hodin

Ale přesto, že jsem byla naštvaná kvůli ceně, cesta vlakem měla i své kouzlo. Bylo příjemné jen tak sedět a koukat z okna, pozorovat přírodu a města, která jsem míjela. A nebylo nutné řídit a mít starosti s tím, zda dojedu v pořádku. Ano, tohle je jasný benefit, to nepopírám, ale když si spočítám měsíční náklady, radši budu cestu trávit za volantem.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora