Pro kratší jízdy je elektromobil ideální volba

Electric Charging Station Charging Cars Charge Station Electric Cars Electric Car Charger

Nová auta se spalovacími motory bude možné registrovat až do roku 2035. Elektromobily se však na českých silnicích objevují stále častěji už teď. Zdaleka ne tak často jako třeba v sousedním Německu, ale je jich o poznání víc než na Slovensku. Čeští řidiči však patří spíše ke skeptikům, pokud jde o auta s elektromotorem. Ale emoce stranou. Vyplatí se takový vůz už teď, nebo je lepší držet se starých dobrých osvědčených spalovacích motorů?

Do města a na chalupu

Záleží pochopitelně na tom, jakým způsobem chcete auto využívat. Na běžné dojíždění do práce, vyzvedávání dětí z kroužků nebo pravidelné víkendové cesty na chalupu je elektromobil skvělý. S takovým způsobem využívání totiž postačí, když jej nabijete jednou týdně, třeba v nějaké bezplatné dobíjecí stanici v nákupním centru, zatímco uděláte velký rodinný nákup, a kapacita jeho baterie vás vůbec nemusí trápit. Naopak oceníte nízké až nulové náklady na kilometr, tichý chod a skutečnost, že váš vůz je bezemisní.

Mohlo by vás zajímat:  Klasický automobil vydrží v bezvadném stavu díky správnému skladování
Zdroj obrázku: Freepik

Cestování po periferiích

Dobíjecích stanic je sice v Česku dostatek, ale je možné, že bydlíte na vesnici, kde v okolí žádná není. Navíc auto využíváte hodně a často i na delší jízdy. V takovém případě je lepší sáhnout po vozu s hybridním pohonem, případně po klasickém modelu. Provozní náklady vám sice narostou, ale budete mít jistotu, že neskončíte s nepojízdným vybitým autem někde mezi poli.

Hlavně pro bohaté

Pro většinu Čechů je však nejzásadnějším argumentem cena auta a v tomhle parametru se elektromobily jiným autům nemohou rovnat. Stejný model se spalovacím motorem vás obvykle vyjde zhruba na polovinu ceny elektromobilu. A rozdíl v řádech několika set tisíc korun je příliš vysoká bariéra pro většinu českých rodin, byť by třeba jinak dávaly přednost ekologičtějšímu řešení. Ani velmi nízké provozní náklady zatím nemohou tento hendikep odstranit.

Zdroj: https://www.energysage.com/electric-vehicles/101/pros-and-cons-electric-cars/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora