Prohlídka ojetého auta v zimě vůz dobře prověří. Prodávající jsou ale vždy o krok napřed

Kdy je nejlepší čas ke koupi vozu? Z hlediska možnosti mít ideální podmínky k prohlídce je to samozřejmě léto. Teplé a slunečné dny nás nijak neomezují v tom, abychom auto důkladně prozkoumali. I zima ale má své možné výhody. Jsou dokonce tací, kteří nákup ojetiny v zimě jasně preferují. Proč? Mají k tomu dobrý důvod. Ten ale znají i prodávající.

Zima auto prověří

Zimní počasí může nejlépe prověřit stav jakékoliv ojetiny. Je to právě zimní počasí, tedy teploty pod bodem mrazu, které jsou důvodem, proč některá auta nestartují. Problémem takových aut je nejčastěji akumulátor, ale může to být i startér nebo jiný prvek ve voze. Zatímco v létě jakékoliv auto často naskočí na první otočení, v zimě tomu může být úplně jinak.

Jak auto startuje?

Koupě vozu v zimě tak přináší výhodu v tom, že lze jednoduše zjistit, jak auto v zimě startuje. Lze tedy zjistit minimálně to, v jakém stavu je akumulátor nebo startér. I proto pochopitelně zájemci o ojetinu trvají na tom, že se sejdou právě v místě, kde prodávající bydlí, nebo že přijedou přímo k bazaru. Prostě chtějí, aby auto bylo opravdu studené a objektivně se ukázalo, jak zimní starty zvládá nebo nezvládá.

Mohlo by vás zajímat:  Pandemie ve spojení s extrémními mrazy – cesta k záhubě pro autobaterii
Zdroj obrázku: Freepik

Zjištění stavu motoru

Je tu ale i další benefit koupě auta v zimě. Lépe tak lze posoudit stav motoru. Pokud je studený a nastartován, je možné lépe identifikovat jakékoliv nežádoucí zvuky a projevy. Též je možné pozorovat případné výkyvy otáček, pokud k nim dochází. Jakmile se motor zahřeje, obvykle problémy zmizí. Studený motor však ukáže, co chce kupující vědět.

Prodávající vědí…

Koupě auta v zimě tak může být z pohledu zjištění stavu motoru a akumulátoru dobrý krok. Prodávající samozřejmě toto vědí, a tak už dávno mají fintu, jak kupujícího obelstít. Auto předchozí den důkladně projedou. Druhý den, před příchodem kupujícího, ho sami nastartují. A nechají ho mírně zahřát. Natolik, aby motor nebyl úplně zmrzlý, ale zároveň tak krátce, aby předchozí nastartování nebylo poznat. A když přijede kupující, není to úplně studený start a auto může chytit podstatně lépe.

Zdroj: https://www.guideautoweb.com/en/articles/64275/3-tips-for-shopping-for-a-used-car-in-winter/