Řada řidičů zapíná klimatizaci pouze přes léto, to je ovšem zásadní chyba

S růstem teplot dojde i k tomu, že většina řidičů začne aktivně používat klimatizaci ve svých vozech. Ta dávno není jenom výsadou luxusních tříd, ale dostává se i do vozů levnějších, se základní výbavou. V horkých dnech je značně pohodlné stisknout tlačítko a do pár minut mít v autě příjemnou a optimální teplotu. Horké letní dny ale nejsou jediné období, kdy by se klimatizace měla používat. Odborníci mluví o tom, že je vhodné používat ji neustále. Proč?

Odstraní vlhkost

Klimatizace umí nejenom ochlazovat interiér, ale má také jedinečnou schopnost odstraňovat z interiéru vlhkost. To se hodí především na podzim, v zimě a samozřejmě i na jaře. V tomto období je zvýšené riziko mlžení oken. Díky zapnuté klimatizaci bude vlhkosti v interiéru méně a k podobným jevům nemusí vůbec docházet.

Zdroj obrázku: Pixabay

Prodlouží životnost

Pravidelné a dlouhodobější zapínání klimatizace celoročně může mít pozitivní vliv na její životnost. Vzhledem k principu fungování je vhodné, aby tepelné čerpadlo delší dobu nestálo, ale čas od času bylo na určitou dobu spouštěno. I kvůli kompresoru, oleji a dalším prvkům, u kterých je vhodné, aby byly čas od času v pohybu.

Odhalí se problémy

Také o klimatizaci je vhodné se pravidelně starat. Základem by měl být servis zaměřený především na dezinfekci, ale i kontrolu dostatku chladiva. Při pravidelném používání lze už i na sklonku zimy zjistit, že klimatizace zapáchá nebo nefunguje tak, jak by měla. Před sezonou je čekací doba na servis minimální, zatímco s prvními teplými dny to mohou být i týdny, kdy nebude možné chlazení z důvodu závad používat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vliv na spotřebu je minimální

Kromě výše uvedených důvodů zmiňme i ten, že vliv zapnuté klimatizace na spotřebu je dnes takřka zanedbatelný. A to díky stále úspornějším systémům tepelných čerpadel, což platí jak u benzinových a naftových vozů, tak i elektromobilů. To ostatně snadno doloží poměr příkonu klimatizace ku kapacitě akumulátoru.