Řidiči elektromobilů mají taktiku, jak ušetřit. Majitelé spalováků se mohou inspirovat

Elektromobilům je vyčítáno mnoho. Jsou drahé, mají omezený dojezd a v kombinaci s určitým stylem jízdy v chladnějších dnech dané auto nemusí dojet skoro nikam. Ti, kteří elektromobil vlastní, samozřejmě vědí, že omezením topení dokážou snížit spotřebu a dojezd zvýšit. Majitelé spalováků se jim za to smějí, ale nakonec se inspirují.

Co zvyšuje spotřebu spalovacího motoru?

Na spotřebu spalovacího motoru nemá vliv jenom styl jízdy. Vliv má to stejné, jako je tomu v případě elektromobilů. Čím více funkcí je zapnuto, tím více se nejenom vybíjí akumulátor v elektromobilu, ale tím více i spalovací motor žere palivo. Je sice pravdou, že u vozu se spalovacím motorem se dojezd až tak neřeší, ale samotná spotřeba auta, ta se řešit může. Zvláště v období, kdy jdou ceny paliv nahoru a každý decilitr už může být znatelný.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč si motor bere více?

Jsou to funkce, které potřebují elektřinu a mohou mít na spotřebu vliv. Důvod, proč se tak děje, je velmi jednoduchý. Aby mohly jednotlivé prvky vozu čerpat elektřinu, musí ji auto mít. V běžném spalováku tak najdeme klasický akumulátor. Aby se nevybil, je tu alternátor, který se stará o jeho dobíjení. A právě v tomhle procesu hraje důležitou roli spalovací motor. Čím více energie je potřeba dobíjet, tím s větší intenzitou musí spalovací motor pracovat. A tím více paliva si vezme.

Mohlo by vás zajímat:  Život v autě: Jak nejlépe využít Toyotu Proace Nomad

Jak spotřebu snížit?

A čím tedy spotřebu v zimních dnech snížit? Je to stejné jako u elektromobilů. Vliv mají různé systémy zajišťující komfort. Třeba i taková banalita jako rychlost otáčení ventilátorů. My ale zůstaneme u osvědčených věcí, jako je třeba ohřev sedadla nebo vyhřívání volantu. Je to ale samozřejmě třeba i ohřev zadního skla, výhřev zrcátek nebo rozmrazování čelního skla. To vše potřebuje elektřinu, kterou musí spalovací motor s využitím alternátoru vyrobit a následně také dodat autobaterii.

Zdroj: https://fuelandfriction.com/trucking-pro/5-ways-how-the-weather-affects-your-fuel-economy/