S autem na hory? Do zahraničí vždy s cestovním pojištěním i pro auto!

Shutterstock 285024590

Chystáte se vyjet lyžovat do zahraničí a pojedete vlastním autem? Nápad je to vynikající, protože ubytování v nejrůznějších hotýlkách a chatách poměrně blízko sjezdovek se dá díky online rezervacím sehnat opravdu levně. A díky cestování svým vozem budete pány vlastního času, takže vedle lyžování na širokých a dlouhých sjezdovkách můžete stihnout i výlety k nějaké památce, na wellness nebo do vyhlášených restaurací v okolí. Nikdy ale nezapomínejte na správné cestovní pojištění – pojistit totiž musíte i svůj vůz, respektive asistenční služby.

Pronájem apartmánu nebo chaty, chalupy

Nejen rezervační weby, ale i mnohé cestovní kanceláře už přišly na to, že prodávat ucelené zájezdy s dopravou, stravou a programem rozhodně není jedinou možností. Dokonce vznikají menší cestovní kanceláře, jakou je například České kormidlo, které se zaměřují zejména na prodej pobytů v českých i zahraničních rekreačních objektech, kam nejen že se musíte dopravit sami, ale i stravu si zde zařizujete zcela podle sebe.

Akční balíček se skipasem zaručí nízkou cenu

V zimě bývají u těchto cestovek často k mání balíčky složené z bydlení v rekreačním objektu a ze skipasů na různý počet dní. Ceny jsou celkem nízké, a to díky tomu, že si jen pronajímáte místo k přenocování a k němu vstupy na partnerskou sjezdovku.

Připočítat samozřejmě musíte další náklady, a to hlavně samotnou dopravu a samozřejmě stravu. S cenou dopravy toho moc neuděláte, snad jen snahou o nižší potřebu paliva během cesty, když nebudete plynový pedál prošlapávat až k podlaze, využijete brzdění motorem, a když budete dbát na řazení správných rychlostních stupňů.

Mohlo by vás zajímat:  Jak připravit auto na zimu? Přezujte, zkontrolujte baterii i kapaliny a postarejte se o lak

Kouzlit se ovšem dá s náklady na stravu. Když si prolistujete Billa leták, vždycky najdete velkou nabídku trvanlivých potravin (těstoviny, rýže, ovesné vločky, energetické tyčinky) a také konzerv s již hotovými pokrmy, dále ovoce, zeleniny, přičemž sleva bývá u potravin nabízených v akci vždy jednou z největších mezi ostatními supermarkety, nezřídka se dostane nad 50 %. Také Billa má své privátní značky, pod kterými prodává potraviny na předem deklarované úrovni kvality a s  příznivými cenami.

Ráno si dopřejete bohatou obilnou snídani z vlastních zásob, na svahu pak bude stačit polévka, čaj a energetická tyčinka. No a večer si připravíte rýži, těstoviny a k nim nějakou masovou konzervu nebo třeba maďarský guláš, který pak zajíte ovocem či zeleninou. To vás po celém dni skvěle zasytí a nakopne do dalšího dne.

Na čem rozhodně nešetřit je pojištění na cestu i na lyžování

Pokud se budete pohybovat jen po českých destinacích, není nutné cokoliv řešit. Pro auto u nás plně platí povinné ručení (i se všemi povinnými asistenčními službami), případně havarijní pojištění, pro vás pak zdravotní pojištění, takže ošetření se vám dostane bez dalších nákladů. Pojištění odpovědnosti vůči třetím osobám většinou kryje pojistka domácnosti. Ale opravdu jen u nás.

Mohlo by vás zajímat:  Vybíráme tažné zařízení pro malé vozy

Jakmile překročíte hranice, nic z toho v podstatě neplatí. Ani pojištění zdravotní a ani asistenční služby pro případ poruchy vozu nebo nehody, o škodě způsobené jiným osobám (jinak než dopravní nehodou) ani nemluvě.

Proto před každou cestou do zahraničí pořiďte cestovní pojištění, včetně připojištění vašeho vozu. V ceně bývá zahrnuto jak vaše ošetření nebo léčba v zahraničí, doprovod další osoby, tak odpovědnost za škody. Velmi důležité je připojistit si lyžování, protože běžné cestovní pojištění nekryje náklady na řešení úrazů či odpovědnosti za škody způsobené lyžováním. Přece jen je to nadstandardně rizikový sport.

Co obsahuje připojištění auta?

Připojištění vozu v rámci cestovního pojištění nabízejí pojišťovny v různém rozsahu. Ve většině případů v něm i za základní ceny najdete

  • opravu vozidla na místě nebo odtah do nejbližšího servisu
  • náhradní ubytování po dobu opravy vašeho auta
  • odtah vozidla zpět do ČR pokud již nejde vůz opravit s limitem pojištění (často 25.000 Kč)
  • zapůjčení náhradního vozu
  • telefonické tlumočení při jednání s policií nebo v autoservisu
  • pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou autem, v základu do 25 milionů, což se připočítává k povinnému ručení
Mohlo by vás zajímat:  Děsivá nehoda Koenigseggu CCR na polské rally

Aby pojištění platilo, musíte dodržet základní pravidla bezpečnosti

Mít správné pojištění ještě automaticky neznamená dostat plnění, pokud se něco stane. Proč? Protože pojišťovna bude zkoumat, zda jste události mohli zabránit či nikoliv. Takže když se opijete a na lyžích si to budete svištět pod vlivem alkoholu, od pojišťovny neuvidíte na plnění ani korunu, případně vám bude plnění hodně krátit.

Stejně tomu bude, když pojišťovna zjistí, že jste na lyžích bourali bez helmy, takže následky pádu jsou horší právě z tohoto důvodu. Na lyže se vybavte vším, co je pro lyžování potřeba. Obchody se sportem během podzimu a zimy předhánějí s těmi nejlepšími nabídkami, dokazuje to například dlouhodobě platný leták Decathlon na stranách 3 – 8 (do letáku na s. 3 se dostanete tudy).

Na výbavě nešetřete, a to ani pro děti, přestože z ní hned vyrostou. Dá se totiž později použít pro mladší sourozence nebo prodat za slušnou cenu na internetovém bazaru. Jestli si nákupem nejste jistí, protože děti s sebou berete lyžovat poprvé, můžete se svěřit do rukou profesionálů přímo u svahu, kde najdete půjčovny lyží i snowboardů.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora