S příchodem teplých dní řidiči zjišťují, co důležitého v autě nefunguje. Na vině bývají sami

Car Air Conditioner Check Service Leak Detection Fill Refrigerant

Na některé závady našeho vozu nemusíme přijít okamžitě. Někdy může trvat i měsíce, než zjistíme, že s vozem není něco v pořádku. Typickým příkladem je klimatizace. Dnes víceméně standardní součást nových aut. Ty levnější disponují klimatizací manuální, ty dražší klimatizací automatickou. A nyní, s nástupem prvních teplejších dní, mnozí zjišťují, že jim nemusí fungovat.

Klimatizace v zimě?

Mnozí jsou z nefunkčnosti překvapeni. Auto zaparkované na slunci může být nepříjemně vyhřáté a ono tlačítko k aktivaci klimatizace sice svítí, ale z výdechů žádný ledový vzduch nefouká. Na danou závadu přitom šlo přijít podstatně dříve, ne až nyní, kdy je chlazení potřeba. Ne každý řidič totiž klimatizaci v zimě zapíná. Přitom je to ku prospěchu věci. Klimatizace zapnutá v zimě zajistí, že z interiéru zmizí přebytečná vlhkost. Kdo toho během zimních jízd využívá, mohl už v té době zjistit, že s klimatizací není něco v pořádku.

Mohlo by vás zajímat:  Nabíjecí stanice blokují i elektromobily. Jediný způsob, který to vyřeší, není levný
Zdroj obrázku: Freepik

Závady různého typu

Když nefunguje klimatizace, je třeba navštívit specializovaný servis. Tento prvek v autě není jednoduché opravit svépomocí. I proto, že samotných závad může být celá řada. Od úniku přes nedostatek chladiva až po nefunkčnost některého ze systémů. Problémem ale mohou být i banality, jako třeba ucpané filtry a neprůchodné výdechy klimatizace.

Co se nepoužívá, je náchylnější

Používat klimatizaci v zimě by se nemělo jenom proto, abyste odmlžili auto. Je to vhodné také proto, aby se eliminovala větší náchylnost k poškození. Je běžnou věcí, že když něco nevyužíváme pravidelně, ale opravdu nárazově, může to být náchylnější na poruchy. Klimatizace v autě je toho jasným příkladem, když několik zimních měsíců nejde a s nástupem prvních dní po ní chceme plný výkon. Když k tomu připočteme stáří auta, můžeme jít tímto přístupem naproti nemalým problémům, jejichž řešení bude samozřejmě něco stát.

Zdroj: https://www.cooksvillehyundai.com/blog/5-common-car-air-conditioning-problems/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora