Světelné křižovatky mají jasné výhody. Zajistí mnohem větší bezpečí jednotlivých účastníků silničního provozu, stejně jako podpoří plynulost provozu ze všech směrů. Zároveň ale nesmíme zapomenout na to, že na nich mohou mít někteří řidiči problémy. Jaké jsou nejběžnější prohřešky?
Zaspání při stání
Mnozí to velmi dobře znají. Zastavíte na červené, a protože čekáte poměrně dlouho, začnete dělat a soustředit se na něco jiného. Třeba v rámci infotainmentu auta, na mobilu nebo se jenom díváte jinam a pozorujete okolí. Najednou na semaforu blikne zelená. Vy to nevíte a probere vás až troubení nespokojených řidičů za vámi.
Sledování hlavního semaforu
Dalším častým prohřeškem na silnicích je sledování jiného semaforu. Mnoho lidí hledí třeba jenom na hlavní, horní číst umístěnou nad vozovkou. To je ale chyba. Pokud potřebujete odbočit vlevo nebo vpravo, nemusí se vás tento semafor vůbec týkat. Na dodatečných sloupech jsou často doplňkové zelené šipky. Když se rozsvítí, můžete vyrazit. Musíte ale vědět, že je na semaforu najdete.

Stání na brzdě
Není nic horšího než dojet někoho, kdo celou dobu, klidně i několik minut, stojí u semaforu na brzdě. Kdo stojí v autě za ním, musí neustále vnímat ostré brzdové světlo, které mu doslova vypaluje oči. Stání na brzdě přitom není pro auto nijak dobré a vždy je lepší použít raději ruční brzdu u manuálu nebo „P“ u automatu. Málokdo to ale při stání na semaforu dělá.
Prudké brzdění
Blížíte se maximální povolenou rychlostí k semaforu, jste u něj a najednou blikne oranžová. Co v tuto chvíli dělat? Projet, nebo zabrzdit? Pokud jste si jistí, že to stihnete ještě na oranžovou, raději jeďte. Pokud byste dupli na brzdu, riskujete náraz vozu, co jede za vámi. Sice to bude ve většině případů jeho chyba z důvodu nedodržení vzdálenosti, ale co je vám to platné, když máte nabourané auto.
Zdroj: https://www.veygo.com/learner-driver-insurance/guides/traffic-lights/