Špatně nalitá provozní kapalina mívá fatální následky, někdy to ale není tak velký problém

Oil 3964367 1280

Provozní kapaliny jsou součástí každého auta. Řadit mezi ně můžeme mnoho tekutin. Je to nejenom olej, ale také chladicí kapalina, brzdová kapalina i kapalina posilovače řízení. Také můžeme mluvit o klasice v podobě nafty nebo benzínu, stejně jako o chladicí kapalině i kapalině do ostřikovačů. V souvislosti s tím by měl každý řidič vědět, kam která patří a kterou použít. Co ale když nastane chyba?

Následky mohou být fatální

Určitě je třeba říci, že chyby se v tomto případě neodpouští. Řeč je například o záměnách kapalin, které jsou určené pro brzdový systém, posilovač řízení nebo chlazení motoru. Každá z kapalin má jiné složení a vlastnosti a chybné nalití může mít fatální následky. Proto jakmile si chybu uvědomíte, nechte auto stát a volejte odtah a servis. Jedině tak se dá problémům zabránit.

Mohlo by vás zajímat:  Přezout nestačí. V zimě potřebují pneumatiky mnohem víc, jinak se zbytečně ničí
Zdroj obrázku: Pixabay

Drobné změny nemusí vadit

Jsou ale i situace, kdy určité drobné změny vadit zase až tak nemusí. To může být případ motorového oleje, kdy ne vždy musíme použít přesně ten, který doporučuje výrobce auta. Pokud jde o správný typ určený pro náš motor, je možné vybírat i jinou značku, popřípadě jinou variantu, například pokud jde o vlastnosti spojené s životností.

Též nemusí být problém ani tankování paliva s jiným oktanovým číslem, než doporučuje výrobce. Zde však nedoporučujeme jít pod doporučenou hodnotu, a když už se chystáme k záměně, měli bychom využívat pouze palivo s oktanovým číslem vyšším. Motoru neublíží, naopak prospěje. Tím se dostáváme i k riziku záměny nafty za benzín a naopak. Pokud se jedná o pár deci nebo litrů na plné nádrži, opět nemusí být problém až tak výrazný.

Mohlo by vás zajímat:  Chyby v dálniční známce jde konečně opravit. Základní věc přesto stále chybí

Někdy měnit lze

Jsou i situace, kdy provozní kapaliny lze zaměnit zcela. Příkladem může být voda do ostřikovačů. Místo prodávaných směsí klidně postačí čistá voda, která však nebude mít dobrý účinek, nebo voda se saponátem. V případě chlazení lze v krajní nouzi použít pouze destilovanou vodu, což ale neznamená, že může chladicí kapalinu nahrazovat trvale.

Zdroj: https://totalnewswire.com/keep-your-car-in-shape-this-spring-by-maintaining-these-7-fluids/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora