Správné nastavení opěrky hlavy ignorují řidiči i pasažéři. Kvůli několika sekundám obětují svou bezpečnost

Opěrky hlavy nebyly v autech běžné. Když se podíváme do minulosti, ne každé auto ji mělo. Nebo byla součástí výhradně předních sedadel a ti na zadních měli smůlu. V současných, moderních autech jsou opěrkou hlavy vybavena všechna místa k sezení. A také si mnoho lidí začalo uvědomovat, že tento prvek zde není pro pohodlí, ale pro bezpečnost.

Jak správně nastavit opěrku hlavy?

Na první pohled to vypadá, že nastavení opěrky hlavy v autě je věda. Je třeba respektovat a dodržet hned několik zásad. Kdo si je osvojí, zjistí, že správné nastavení opěrky je otázkou několika málo vteřin. Základem je pohodlně se usadit do sedadla. A je jedno, zda řídíme, jsme na sedačce spolujezdce, nebo sedíme vzadu. Na jakémkoliv místě v autě hraje bezpečnost prioritu. A je třeba myslet na její zajištění.

Zdroj obrázku: Freepik

Základem je nastavení správné výšky opěrky hlavy. Ta by měla svou plochou jasně pokrývat celou naši hlavu. Chybou je dát ji jak moc vysoko, tak i moc nízko. Dále je důležité správně nastavit i její pozici směrem dopředu, pokud to auto umožní. Pokud ne, je třeba upravit opěradlo samotného sedadla. Cíl je jasný: při sedu by měla být opěrka v těsné blízkosti hlavy. Nemusí se jí nutně dotýkat, ale prázdný prostor několika centimetrů je chybou.

Nastavení, které chrání

Proč opěrce hlavy věnovat takovou pozornost? Jelikož chrání tělo v případě nárazu. Při tom čelním člověk letí dopředu a lehce nahoru. Následně se do sedačky vrací zpět. V tu chvíli se záda zapírají o opěradlo sedadla a hlavu by měla zadržet opěrka. Díky tomu se minimalizují veškerá rizika spojená s nárazem.

Správné nastavení je důležité i v případě nárazu zezadu. V tu chvíli tělo drží sedačka, zatímco hlava může směřovat dozadu. Opěrka tento pohyb zastaví. Malá vzdálenost mezi hlavou a opěrkou je v tomto případě nesmírně důležitá. Čím menší pohyb vzad hlava udělá, tím pro bezpečnost pasažérů lépe.

Zdroj: https://www.cars.com/articles/how-to-properly-adjust-your-head-restraint-1420663027148/