Srážka se zvěří je na podzim častým typem nehody

Red Triangle Red Emergency Stop Sign

I když je v České republice nemáme stokilometrové úseky dálkových silnic, u kterých není jediná vesnice, jako je tomu třeba na západním pobřeží USA, naše lesy jsou plné zvěře, která čas od času způsobí nepříjemnou nehodu. Podle statistik pojišťoven se většina takových nehod stane na úsecích, které řidič dobře zná, a tak je na nich méně ostražitý než v neznámém prostředí. Zvíře vás přitom může zaskočit i na místě, kde by to nečekal snad nikdo, například u pražského Vyšehradu už řidiči srazili dva divočáky.

Mohlo by vás zajímat:  Mezinárodní hudební festival Špilberk 2020 za podpory značky Kia

Nepředvídatelná zvěř

Pocit bezpečí přitom mají nejen řidiči, ale zvěř, která touhle dobou způsobuje řadu nehod. Srny, daňci nebo divočáci se pod rouškou tmy ostýchají podstatně méně než za světla, a tak na ně v noci narazíte na vozovce častěji. Někdy bohužel doslova. K tomu je třeba připočíst nepředvídatelné chování, zvěř je totiž někdy doslova hypnotizována vašimi světlomety a je neschopná se pohnout, přestože by srážce byla schopna uhnout. Jindy naopak naprosto nečekaně vletí do vozovku, když ji vyděsí hluk vašeho auta.

Mohlo by vás zajímat:  U menších autonehod se dá v klidu dohodnout, je třeba zachovat chladnou hlavu
Wide Angle Shot Deer Standing Several Trees During Daytime
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí mazlíčci

Neplechu na silnici však tradičně dělají také domácí mazlíčci, byť u nich nejde o sezónní záležitost. Ve městech způsobují nehody zejména psi, kteří prchli svým majitelům, na vesnici pak častěji kočky. Nemusí přitom nutně jít o střet se zvířetem, stává se také, že řidič včas strhne volant a zvíře tak vyvázne bez úhony, na rozdíl od auta.

Kdo hradí škodu?

Pokud nehodu způsobí domácí mazlíček, je za něj zodpovědný jeho majitel. Po něm je pak možné škodu vymáhat, byť to někdy znamená, že se celá záležitost nejprve dostane k soudu, neboť dotyčný odmítá uznat své pochybení. Také za hospodářská zvířata zodpovídá jejich majitel. Ale při nehodě zaviněné divokou zvěří jde škoda za řidičem vozu. Pokud poškodí i majetek dalších osob, tyto škody zlikviduje pojišťovna z povinného ručení, škodu na vozidle si však musí opravit ze svého.

Zdroj: https://www.newyorkupstate.com/outdoors/2023/09/autumn-is-most-dangerous-time-for-animal-collisionswhat-are-the-odds-for-new-york-drivers.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora