Stavby dálnic postupují šnečím tempem. Letos 34, příští rok pouze 21 km

V České republice je dohromady 1256 kilometrů dálniční sítě. Poslední zprávy ukazují, že jeho zvyšování rozhodně nebude nijak markantní. Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že se počet kilometrů nových dálnic zvyšuje zhruba o jedno procento ročně. Tedy o jednotky až desítky kilometrů. To je stav posledních let i výhled na ty budoucí.

Nejprve 4, potom 34 a v příštím roce 21 km

Podívejme se nejprve na loňský rok, kdy se otevřely celé 4 kilometry nových dálnic. Když se tato informace objevila, každý kroutil hlavou. Letošní rok byl přece jenom o něco lepší, jelikož se otevřelo (nebo ještě otevře) celkem 34 kilometrů nových dálnic. Stále to jsou ale jenom zhruba 2 procenta z celkové dálniční sítě. A jaký je výhled na rok příští? Číslo by mělo opět klesnout, a to na hodnotu 21 kilometrů. Nelze se zbavit dojmu, že stavby dálnic u nás postupují šnečím tempem.

Otevírat se mají i modernizované úseky D1

Jelikož dálnice D1 je tou nejstarší u nás, nelze její aktuální modernizaci pokládat za to samé, jako za stavbu noví dálnice takzvaně „na zelené louce“. Jde pouze o rekonstrukci stávajícího stavu. Během příštího roku by se na D1 mělo otevřít celkem 29,5 kilometrů zmodernizovaných úseků. Zároveň se však mluví o tom, že příští rok má být vzhledem k rekonstrukcím opět jeden z problémových let, který potrápí řidiče.

Vzniknou i silnice I. třídy

V příštím roce je plánováno otevření také nových úseků silnic I. třídy a také různých obchvatů měst. Celkem se má jednat o dohromady 24 kilometrů. Opět nic, co by bylo důvodem k velkému chlubení.

Počty jsou jasné: 21 + 29 + 24 kilometrů

Jdeme na celkový součet. Máme tu 21 kilometrů nových dálnic, k tomu 29 kilometrů modernizace D1 a k tomu 24 kilometrů silnic první třídy. Sečteno, podtrženo je to 74 kilometrů. To znamená, že každý den budeme o 200 metrů blíže k cíli. Přesně tolik se postaví v přepočtu na každý den kalendářního roku. A na závěr jedna zajímavost – zmíněný hlemýžď se zvládne pohybovat tempem 120 metrů za den. Už se k němu pomalu blížíme.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora