Trendy na českém trhu se mění, lidé mají zájem o jiné vozy než dříve

White Floor New Car Parking

Škodovka vedle Škodovky. Sem tam nějaká Lada nebo Trabant, ale jinak záplava Škodovek. Tak vypadala parkoviště na českých a moravských sídlištích na konci osmdesátých let. S revolucí měla vtrhnout na český trh západní auta, ale nestalo se tak – cizí vozy byly příliš drahé. A mladoboleslavská automobilka přesto zjistila, že s produkcí bývalého západního bloku nebude schopna držet krok. Zachránila ji až investice německého Volkswagenu. Od té doby uplynulo hodně vody, přesto jsou Škodovky stále nejčastěji kupovaná auta. Preference českých řidičů se ale změnily. Jaké jsou nové trendy?

Mohlo by vás zajímat:  Auta z Německa pocházejí často z východu Evropy. Zjistit to je těžké

Hyundai šlape na paty

Škodovka nemá jen konkurenci v zahraničí, v České republice vyrostlo hned několik velkých závodů cizích značek. Nejlépe se u nás daří korejské automobilce Hyundai, která je beze sporu největším trnem v oku managementu v Mladé Boleslavi. Hyundai se podařilo opakovaně proniknout mezi tři nejprodávanější modely v různých letech, aktuálně se v popředí drží Hyundai i30, kterých se loni prodalo skoro stejně jako Octavií a Fabií.

Zdroj obrázku: Freepik

Hybridy na vzestupu

Hlavně asijským značkám rostou prodeje díky hybridním vozům, jejichž popularita mezi českými řidiči roste. Důvod je nasnadě, plug-in hybridy mohou jezdit na baterii, a tak tlačí provozní náklady až k nule, má-li jejich majitel možnost dobíjet je v bezplatných stanicích. Právě hybridy jsou jednou z oblastí, ve kterých nejen Škoda, ale i celý koncern Volkswagen za konkurencí zaostávají.

Mohlo by vás zajímat:  Vývozní Škoda Forman objevena v aukci za cenu, která vyvolává otázky

Elektromobily čeká boom

Ještě úspornější a ekologičtější než plug-in hybridy jsou samozřejmě čistokrevné elektromobily, které podle odborníků čeká v nejbližších letech boom. Hlavní bariérou, která jim zatím brání ve velkém uspět na českém trhu, je vysoká kupní cena. Ta by ale měla s rostoucími objemy produkce i novými technologiemi postupně klesat, a tak lze očekávat, že počet elektromobilů v českých ulicích skokově poroste.

Zdroj: https://bestsellingcarsblog.com/category/czech-republic/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora