Lístek za oknem nabouraného vozu vypadá jako elegantní řešení, ale podle policie jde o vážný prohřešek

Jistě to znáte. Na parkovišti u obchodního domu lehce ťuknete do vedlejšího vozidla a začnete přemýšlet, co s tím. Pokud nejste hulvát, který by od této drobné nehody ujel, hledáte vhodná a co nejjednodušší řešení, jak přijmout odpovědnost a zároveň zde nečekat dlouhé hodiny na to, než majitel takového vozu přijde. Mnoho lidí to vyřeší lístkem z kontaktními údaji, který dá za okno. To se je jeví jako ideální cesta řešení problému, ale realita je v tomto směru zcela jiná. Podle policie jde o prohřešek, kvůli kterému se řidič vystaví dalším problémům.

Zanechání lístku je ujetí od nehody

Je jasné, že hledat majitele poškozeného auta na velkém parkovišti je obrovská ztráta času. Proto se případný viníci uchylují právě k tomu, že jim za sklem ponechají lísteček a následně vše vyřeší vzájemnou domluvou a zapojením pojišťovny. Dle zákona jde však o postup, který je špatný. Tím že necháte za sklem lísteček se dopouštíte přestupku, kterým je ujetí od nehody. To si většina řidičů neuvědomuje.

Mohlo by vás zajímat:  Odpůrci elektromobilů stále argumentují nízkým dojezdem. Málokdo ale ví, kolik ujede jeho spalovák
Zdroj obrázku: Pixabay

Špatně jedná i majitel poškozeného vozu

Zákon porušuje nejenom ten, co nehodu způsobil, ale i ten, co následně na telefon na lístku zavolá a s viníkem se domluví na dalším postupu. Zákon totiž říká, že pokud není možné reálně prokázat totožnost účastníků dopravní nehody, měla by být přivolána policie. Bez ohledu na to, jaká škoda vznikla. Poškozený sice volá na telefonní číslo, ale reálně mohl v době nehody sedět za volantem kdokoliv jiný.

Jaký je správný postup?

Pokud byste našli za stěračem lísteček s kontakty na toho, že vás někdo naboural, měli byste dle zákona volat policii, jelikož nejste schopni správně prokázat totožnost viníka. Pokud jste naopak v roli toho, kdo cizí vůz naboural, měli byste čekat na místě, než se poškozený nedostaví. Nebo také volat policii. V případě parkovišť u obchodních center nebo zábavních parků je vhodné nechat majitele daného vozu vyhlásit, což může čekání výrazně zkrátit.

A jaká je realita? Ti, co nehodu způsobí v lepším případě nechají lístek a vše se vyřeší vzájemnou domluvou. V tom horším dělají jako by nic, odjedou z parkoviště a myslí si, že je problém vyřešen. Bohužel.