Zasněžené a omrzlé auto, to je důvod k nepříčetnosti. Řidiči, kteří nemají vlastní garáž, často hledají a vymýšlí způsoby, jak vše z vozu odstranit co nejjednodušeji, někdy i co nejrychleji. Všechny tyto metody se ale ukazují jako značně problémové. Proč?
Použití běžného koštěte
Na ometání sněhu bychom měli mít ve voze speciální smetáček. Určený právě a jenom na sníh. Někteří si ale chtějí vypomoci koštětem běžným – takovým, kterým před chvíli zametali dlážděný chodník před domem. Jakmile ho přiloží na karoserii a několikrát přejedou, mohou si být jistí, že kamínky v koštěti způsobí značné rýhy jak na laku, tak i skle.
Polévání horkou vodou
Teplá voda rozpustí sníh, ale i mráz. A čím je teplejší, tím rychleji to jde. To je samozřejmě pravda. Mnozí tak začnou přemýšlet, že by své auto místo škrábání a ometání začali polévat horkou vodou. A to není moc dobrý nápad. Jednak proto, že všude zateče a poté zde zmrzne. Hlavní riziko je ale v tom, že horká voda, která se dostane na ledové sklo, může způsobit jeho prasknutí.

Vyhřátí auta
Pokud nemáte elektromobil nebo vůz s nezávislým topením, nezkoušejte to. Samozřejmě vyhřátí auta je způsob, jak z oken odstranit námrazu – prostě se rozpustí. Ale u běžného spalovacího auta není moc dobré, když studený motor běží desítky minut na volnoběh. Jenom mu to uškodí, i z důvodu nedostatečného mazání. Lepší je auto klasicky očistit a až potom vyjet.
Rozmrazovací přípravky
Jsou efektivní, jednoduché na použití a některé i celkem levné. Pozor ale na to, co obsahují. Sice odstraní námrazu z oken, ale pokud se dostanou třeba na gumová těsnění nebo lak karoserie, mohou zde udělat velkou neplechu. Lepší je se těmto přípravkům raději vyhnout, pokud vyloženě nespěcháte a nejde vám o vteřiny.
Vyjetí bez čištění
Týká se hlavně zasněženého auta. Z čelního skla ho odstraní stěrače, zbytek vlivem rychlosti odlétá. To je pravda, ale také je to způsob, který odporuje zákonu. Když narazíte na hlídku, nedivte se pokutě.
Zdroj: https://www.desjardinsgeneralinsurance.com/blog/-/the-do-s-don-ts-of-car-defrosting