V Kalifornii představili nákladní auto na vodík. Termín uvedení do prodeje patřil k nejčastějším otázkám

Hydrogen Fuel Cell Truck Hino

Společnost Hino Trucks představila nákladní vozidla s pohonem na bázi vodíkových palivových článků. Prototyp kategorie XL8 třídy 8 se ukázal na výstavě ACT Expo 2021 v Kalifornii, která je považována za kolébku vodíkových technologií. Ekonomiky spatřují v tomto zdroji energie vhodnou alternativu k fosilním palivům.

Vozidlo je prozatím ve stádiu prototypu a musí se upřesnit, kdy bude spuštěna výroba. Na téma termínu prodeje zaznamenala firma velký zájem účastníků výstavy.

Před necelým rokem oznámila firma Hino Trucks svůj záměr postavit elektrický nákladní vůz na vodíkové palivové články. O rok později na výstavě v kalifornském Long Beach odhalila svůj prototyp a vstoupila tak na trh s vozidly poháněnými vodíkem.

Mohlo by vás zajímat:  „Neo“, jako nová revoluce. V čem a od koho?

„Od vyhlášení našeho ‚Projektu Z‘ vloni v říjnu jsme zaznamenali velký zájem zákazníků, a nyní jim tak můžeme ukázat něco hmotného v podobě našeho prototypu FCEV,“ vysvětlil Bob Petz, senior viceprezident Hino Trucks.

Místo prezentace vozidla nebylo vybráno náhodou. Kalifornie je v rámci Spojených států jedním z leaderů využívání vodíku.

„Těšíme se na ověření schopností, spolehlivosti a hospodárnosti našeho elektrického pohonu s vodíkovými palivovými články na platformě XL Series,“ uvedl Glenn Ellis, senior viceprezident pro zákaznické zkušenosti.

Vědci zkoumají, jak zefektivnit produkci vodíku

Vodík je obecně označován za technologii budoucnosti a jeho potenciálu si všimly kromě velkých firem i vlády nebo vzdělávací a vědecké instituce. Například japonská organizace pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) a Asociace pro výzkum chemických procesů umělé fotosyntézy (ARPChem) začala spolupracovat s Tokijskou univerzitou, společnostmi Fujifilm, Toto, Mitsubishi Chemical, Shinshu University a Meiji University na zavádění systémů umělé fotosyntézy.

Mohlo by vás zajímat:  Porsche připravilo testování nové Panamery S E-Hybrid

Poprvé byl představen reakční systém s fotokatalytickým panelem, který spojuje panelový reaktor pro rozklad vody fotokatalyzátorem a modul pro separaci vodíku a kyslíku. Vědci uvedli, že produkce vodíku je aktuálně neefektivní a energeticky nevýhodná, ale že jejich zjištění dokazují, že velkokapacitní fotokatalytický systém štěpení, shromažďování a separace vody je možný.

S vodíkem počítá i Toyota

Společnost Novatek, druhý největší producent zemního plynu v Rusku, podepsala s Japonskou bankou pro mezinárodní spolupráci (JBIC) strategickou dohodu pro oblast nízkouhlíkových projektů. Strany plánují spolupracovat na projektech obnovitelných zdrojů, výroby vodíku a čpavku, na technologiích zachycování, využívání a ukládání uhlíku.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen představil Twin-Up, který používá techniku z modelu XL1

Jedním z průkopníků elektromobilů na vodíkové palivové články je Toyota Mirai druhé generace. Toyota v současnosti vyvíjí také nákladní vozy na vodík a dokonce vodíková plavidla. Finanční prostředky vložila například do start-upu Energy Observer, což je vodíkem poháněná loď. Vodík si vyrábí přímo na palubě z mořské vody. Využívá k tomu vítr, slunce a vodu.

Zdroj: TZ Toyota
Tomáš Dunajčík

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora