Většina řidičů vozí sněhové řetězy naprosto zbytečně. Ne kvůli počasí, ale především pro svou celkovou neschopnost

Na některých horách už napadl první sníh a výhled do následujících týdnů je jasný. Sněhových srážek bude přibývat. To pochopitelně znamená také nutnost myslet na zimní výbavu. Minimálně v podobě kvalitních zimních pneumatik a také sněhových řetězů. Ty řada lidí ve svém autě vozí, ale realita je taková, že spíš jenom jako zbytečnou zátěž.

Málokdy je využijeme

Je pravdou, že kdo nebydlí přímo na horách, sněhové řetězy moc nevyužije. Jednoduše proto, že v nížinách není moc běžné, že by podmínky vyžadovaly jejich nasazení. A kdo se na hory chystá, obvykle kontroluje předpověď počasí a pokud není příznivá, zůstane doma. Řetězy tak jsou spíše jakousi jistotou, kdyby se někdy něco stalo. Není však nic výjimečného, že se kvůli počasí nevyužijí. Zároveň ale dodejme, že je dobré, když je člověk raději připraven.

Zdroj obrázku: Freepik

Vozíme je, ale nasadit je neumíme

Možná je lepší, že řada řidičů sněhové řetězy nikdy nevyužije. To proto, že by měly velký problém s jejich navlékáním. Na trhu existuje řada druhů, více či méně jednoduchých na navlékání. A to, jak pokud jde o rychlost, tak i počet zastávek. Mnozí však mohou mít problémy, jelikož je navlékání řetězů pro ně úplná novinka. Ke které navíc přidejme podmínky, jako je zima, vítr i sněhová vánice. V tu chvíli je málo pravděpodobné, že si s takovým úkonem někteří poradí.

Jak na to?

Pokud nechceme být překvapeni tím, že navlékání řetězů není úplně jednoduché, je vhodné se na to připravit. A to ideálně ve dvou fázích. Ta první by měla proběhnout doma v obýváku, za využití rezervy. V klidu a v pohodě si lze vyzkoušet, jak se řetězy nasazují a jak na kole sedí. Až bude zcela jasno o tom, jak nasazování funguje, je možné zkusit to venku, třeba na parkovišti. Pokud i toto bude provedeno na jedničku, je jistotou, že řetězy nebudeme mít v autě jenom jako zátěž nebo zbytečnou ozdobu, ale když budou potřeba, opravdu se využití.

Zdroj: https://www.lesschwab.com/article/how-to-put-on-snow-chains-and-drive-safely.html