Elektrické motorky nejsou během jízdy téměř slyšet, pro chodce tak představují riziko

Low Angle Motorbike Sun

V tažení proti emisím a neekologické dopravě, který v Evropě v posledních letech zažíváme, zatím na motorky nedošlo. V porovnání s auty je totiž jejich uhlíková stopa zanedbatelná, a navíc je jejich majitelé obvykle využívají jen přes léto. Ale někteří výrobci se snaží být papežštější než papež, jiní cítí příležitost nebo si nechtějí nechat ujet vlak, a tak studií elektromotorek i prvních funkčních prototypů rychle přibývá. Je pravdou, že elektrické motorky mají oproti těm stávajícím celou řadu výhod, minimálně v jednou ohledu jsou však o poznání nebezpečnější.

Mohlo by vás zajímat:  Tam, kde mají lidé v autě běžně nepořádek, dávají ti chytřejší formičky na muffiny

Jako vznášedlo

Ano, trápí je stejný „neduh“ jako elektrická auta. Jejich provoz je prakticky neslyšitelný, a tak se taková motorka může vynořit zpoza rohu, aniž by chodec nebo jiný účastník provozu tušil, že se k němu blíží. Podobně jako některé automobily tak elektrické motorky budou zřejmě mít reproduktory, které budou chybějící hluk motoru nahrazovat. A nejen kvůli bezpečnosti, řada motorkářů si jízdu v tichu ani neumí představit a dávají přednost, když jejich motor pěkně přede.

Mohlo by vás zajímat:  Při cestování elektromobilem je třeba počítat s delšími přestávkami
Handsome Motorbiker With Helmet Hands Motorcycle
Zdroj obrázku: Freepik

Hladký chod

V ostatních ohledech však budou elektrické motorky minimálně stejně bezpečné jako běžné stroje. Spíš o něco bezpečnější, protože elektromotor může zajistit hladší chod a plynulejší přechody mezi rychlostními stupni díky jednoduché automatické převodovce. Elektromotorky jsou také stabilnější. Jezdec si tak bude moci jízdu více vychutnávat a soustředit se na ni.

Do pěti let

Někteří odborníci předpovídají, že mezi novými motorkami začnou prodejům vévodit elektrické motorky už během nadcházejících pěti let, byť se samozřejmě najdou také konzervativnější hlasy. Klíčovým parametrem bude podobně jako u elektromobilů dojezd těchto strojů na jedno dobití. Podaří-li se u nich pokořit hranici 400 kilometrů a zajistit rychlé dobíjení, pravděpodobně opravdu půjdou rychle na dračku.

Zdroj: https://lawtigers.com/blog/pros-and-cons-of-riding-an-electric-motorcycle/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora