Často slýcháme zprávy o tom, že někdo vjel na dálnici v protisměru, a dokonce takto pokračoval i několik kilometrů. Už samotné najetí do protisměrného pruhu je fatální selhání a není možné, aby k němu u řidiče, který věnuje pozornost jízdě, vůbec došlo. Už samotný fakt, že se místo s blinkrem doleva připojuje na opačnou stranu, by ho mělo varovat.
Pokračování v jízdě je obrovský risk
Zůstaňme u teorie, že se to přece jenom může stát. Jak vidíme ve zpravodajství, mnoho řidičů to řeší tím, že na dálnici v protisměru pokračují dále, k dalšímu sjezdu. Jde o tu nejhorší možnost, jakou udělat. Zvláště když pokračují ve své zmatenosti a jedou z jejich pohledu vpravo, tedy reálně protisměrně v rychlém pruhu, určeném pro předjíždění, a tedy pro tu nejrychlejší jízdu.
Chovejte se jako při poruše
Základní pravidlo, pokud máme poruchu na dálnici, zní celkem jednoduše. Odstavme auto co nejvíce k okraji, navlékněme vestu, umístěme trojúhelník a odejděme od vozu co nejdále, za svodidla nebo do svahu. V tu chvíli vezměme mobilní telefon a zavolejme si pomoc.

Takto stejně bychom se měli chovat i ve chvíli, kdy vjedeme na dálnici v protisměru. V tu chvíli je namístě zastavit co nejvíce při kraji – z našeho pohledu u levého. Klidně většinou auta až na trávě, abychom byli co nejmenší překážkou v provozu. A pokračování je stejné. Oblečení vesty, umístění trojúhelníku – v tomto případě před naše auto –, co nejdelší odstup a zavolání pomoci. V daném případě policie.
S pokutou, ale naživu
Je pravdou, že policie, která nám pomůže danou chybu bezpečně vyřešit, nás bude zcela určitě pokutovat. S tím je třeba počítat. Je však namístě si připomenout, že z místa sice budete odjíždět s pokutou, ale také s lidským životem. To druhé by při pokračování protisměrem nebo snahou se otočit nebylo jisté, a proto je vždy lepší přijmout to menší zlo než riskovat něco horšího.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Wrong-way_driving, https://abc7news.com/tips-to-avoid-a-wrong-way-driver-how-defensive-driving-highway-101-crash/5592566/