Vjet na dálnici v protisměru je nepochopitelné selhání. Fatálním následkům zabrání jediný správný postup

Highway With Cars

Často slýcháme zprávy o tom, že někdo vjel na dálnici v protisměru, a dokonce takto pokračoval i několik kilometrů. Už samotné najetí do protisměrného pruhu je fatální selhání a není možné, aby k němu u řidiče, který věnuje pozornost jízdě, vůbec došlo. Už samotný fakt, že se místo s blinkrem doleva připojuje na opačnou stranu, by ho mělo varovat.

Pokračování v jízdě je obrovský risk

Zůstaňme u teorie, že se to přece jenom může stát. Jak vidíme ve zpravodajství, mnoho řidičů to řeší tím, že na dálnici v protisměru pokračují dále, k dalšímu sjezdu. Jde o tu nejhorší možnost, jakou udělat. Zvláště když pokračují ve své zmatenosti a jedou z jejich pohledu vpravo, tedy reálně protisměrně v rychlém pruhu, určeném pro předjíždění, a tedy pro tu nejrychlejší jízdu.

Mohlo by vás zajímat:  Automobilky umí dobře manipulovat se statistikami prodejů. Zájemce lákají na zdánlivě žádané vozy

Chovejte se jako při poruše

Základní pravidlo, pokud máme poruchu na dálnici, zní celkem jednoduše. Odstavme auto co nejvíce k okraji, navlékněme vestu, umístěme trojúhelník a odejděme od vozu co nejdále, za svodidla nebo do svahu. V tu chvíli vezměme mobilní telefon a zavolejme si pomoc.

Zdroj obrázku: Freepik

Takto stejně bychom se měli chovat i ve chvíli, kdy vjedeme na dálnici v protisměru. V tu chvíli je namístě zastavit co nejvíce při kraji – z našeho pohledu u levého. Klidně většinou auta až na trávě, abychom byli co nejmenší překážkou v provozu. A pokračování je stejné. Oblečení vesty, umístění trojúhelníku – v tomto případě před naše auto –, co nejdelší odstup a zavolání pomoci. V daném případě policie.

Mohlo by vás zajímat:  Podvádění při nákupu dálniční známky se může nepříjemně prodražit. Řidiči doplatí na svou nevědomost

S pokutou, ale naživu

Je pravdou, že policie, která nám pomůže danou chybu bezpečně vyřešit, nás bude zcela určitě pokutovat. S tím je třeba počítat. Je však namístě si připomenout, že z místa sice budete odjíždět s pokutou, ale také s lidským životem. To druhé by při pokračování protisměrem nebo snahou se otočit nebylo jisté, a proto je vždy lepší přijmout to menší zlo než riskovat něco horšího.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Wrong-way_driving, https://abc7news.com/tips-to-avoid-a-wrong-way-driver-how-defensive-driving-highway-101-crash/5592566/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora