Výhody pro majitele elektromobilů jsou v naší zemi spíše výsměch. Benefity jsou zanedbatelné

Podpora elektromobility může mít různé podoby. Zatímco v mnoha západních zemích se ukazuje, že snaha mít čistý vozový park je spojena s mnoha výhodami, u nás jde spíše o soubor několika drobností, které nepřinesou ani velkou finanční úsporu, ani nějak zvlášť výrazné benefity. S čím může tuzemský elektromobilista maximálně počítat?

Dotace

V minulosti byly dotace na koupi elektromobilů vypsány. Letos kvůli covidu neprobíhají a nikdo neví, jak to bude příští rok. Připomeňme ale, že dotační programy mají své podmínky a běžného zájemce o auto značně znevýhodňují. Koupit si elektromobil výhodněji totiž v minulosti mohly jenom firmy, nikoliv běžné soukromé osoby.

Dálnice

Sice to trvalo dlouhou dobu, ale dočkali jsme se. Jedním z benefitů pro elektromobilisty je možnost bezplatně jezdit po tuzemských dálnicích. I když se to zdá jako velká výhoda, reálně jde o úsporu zhruba přes stokorunu měsíčně, což vzhledem k cenám elektromobilů rozhodně není až tak velký benefit, pro který by mnozí nad nákupem ekologického auta uvažovali.

Zdroj obrázku: Freepik

Parkování

Majitelé elektromobilů, ale i některých hybridů mohou využívat i benefit v podobě bezplatného parkování. Má to ale háček. To je k dispozici jenom v Praze. Nikdo navíc neví na jak dlouho. Nutno ale podotknout, že dotace byly určené jenom pro firmy mimo Prahu, takže daného benefitu užijí spíše návštěvníci. A pro ně je často lepší nechat auto na záchytném parkovišti a cestovat rychleji MHD.

Nabíjení

Nabíjecí stanice jsou aktuálně budovány primárně komerčními subjekty, z řad dodavatelů energií. A ti určují cenu, za kterou mohou majitelé elektromobilů energii doplnit. Ze strany státu tak nepřichází téměř žádné zvýhodnění. Tedy pokud pomineme krátkodobé využití bezplatné energie tam, kde byl stojan vybudován s přispěním EU. Jedinou výhodnou možnost tak nabízejí obchody či hotely a podobné služby, kde lze nabíjet bezplatně či za mírný poplatek.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/auto/elektromobil-vyhody-spz-znacka-novela-parkovani-narust-prodej-provoz_1810030604_pla