Výměna pneumatik svépomocí může přinést problémy, které ne každý umí správně řešit

Man Is Changing Wheels Car Safety Car Maintenance

Teploty stoupají a datum v kalendáři jasně naznačuje, že za chvíli už zimní pneumatiky nebudou povinné. Lidé se tak postupně začínají chystat na výměnu. Někteří svěří výměnu pneuservisu, jiní se rozhodnou měnit svépomocí. Pokud mají obě sady na discích, je to možnost, jak ušetřit. Tito lidé by si ale měli uvědomit, že výměnou svépomocí mohou značně riskovat. Co a jak?

Pozor na to, kde pneu měníte

Když už se rozhodnete pneumatiky svépomocí vyměnit, je vhodné k tomu zvolit vhodný prostor. Tedy místo s rovným, dokonale pevným podkladem. Výměny na trávě a podobném povrchu jsou značně riskantní. Auto zvednuté na heveru může vlivem nekvalitního podkladu spadnout. A v tu chvíli je tu v lepším případě jeho poškození, v tom horším i vaše zranění.

Mohlo by vás zajímat:  V létě se během parkování vyplatí pamatovat na několik zásad

Nastat mohou komplikace

V ideálním případě kola jednoduše vyměníte. Ale v tom horším se mohou objevit komplikace. Šrouby budou zarezlé, nepůjdou povolit, kolo nepůjde jednoduše sundat, nové nepůjde snadno nasadit. Toto všechno jsou situace, které jsou v pneuservisu s příslušným vybavením a zvedákem zvládnutelné. V domácích podmínkách, s obyčejným klíčem v ruce, když je auto na heveru, mnohdy neuděláte vůbec nic.

Zdroj obrázku: Freepik

Kola nejsou vyvážená

Ne vždycky stačí kola jenom vyměnit. Málokdo si uvědomí, že při každém přezutí je namístě je i vyvážit. To v domácích podmínkách není možné. Nevyvážená kola mohou mít přímý vliv na samotné řízení, stejně jako na jejich životnost, protože se mohou nerovnoměrně sjíždět. Ušetřené peníze za tento úkon a závažíčka přijdou vniveč, protože pneu bude nutné vyměnit příliš brzy.

Mohlo by vás zajímat:  Na barvě auta záleží. Má vliv na bezpečnost i agresivitu za volantem

Co s pneumatikami?

Pokud sundáte kola se sadou, která už je na konci své životnosti, stejně musíte řešit, jak pneu sundat a co s nimi. Přitom při návštěvě pneuservisu by o vše bylo postáno. Nejenom že by vám pneu z disků sundali, ale také by si je i nechali. To dnes musí pneuservisy nabízet jako jednu ze svých služeb.

Zdroj: https://www.homedepot.com/c/ah/how-to-change-a-tire/9ba683603be9fa5395fab908e21cabb
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora