Nejrizikovější chování na silnicích probíhá uvnitř vozu. Za volantem dělají řidiči stále stejné chyby

Man Eating Pizza Coffee While Driving Car Dangerously

Když sedáme do vozu, chceme vždy jen jedno jediné. Dojet bezpečně a rychle do cíle. Na to, zda dojedeme bez nehody, mají vliv nejenom ostatní, ale máme na to vliv i my sami. Jsou věci, které bychom za volantem auta nikdy dělat neměli. Realita je však taková, že je dělá každý.

Jídlo a pití

Pro mnoho lidí je auto i místem, kde se nasytí a napojí. A to během jízdy, jelikož tím mohou ušetřit čas. Jsou na cestě a zároveň využijí čas ke konzumaci. Jíst a pít v autě je přitom rizikové. Nejenom proto, že ušpiníte sebe i své auto. V tu chvíli se také nesoustředíte, nemáte volné ruce, a když bude potřeba zareagovat, nezvládnete to. Jednou za čas se napít, to je nutné. Ale nahrazovat si jídelní stůl autem, to je chyba.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvíce přestupků řidiči páchají na železničních přejezdech. Málokdo jede skutečně správnou rychlostí

Mobilní telefon

Používání mobilního telefonu může být v autě zakázáno. Konkrétně nesmíme daný přístroj držet v ruce – volat s ním či psát na něm zprávy nebo ho používat k jakýmkoliv jiným věcem. Když vás uvidí policie, máte zaděláno na problémy. Když už chcete telefon k něčemu využít, měl by být umístěný v držáku. I tak je ale jeho obsluha během jízdy možným nebezpečím, a když to není nezbytné nutné, nepoužívejte ho. Nebo zastavte.

Zdroj obrázku: Freepik

Infotainment

Mechanická tlačítka v autech postupně nahrazuje infotainment. Tedy velká dotyková obrazovka, skrz kterou musíte auto ovládat a nastavovat. Používat infotainment během jízdy je ale velmi nebezpečné. Klidně bychom to přirovnali k používání mobilního telefonu. Během jízdy se totiž soustředíte jen na věci na displeji, nikoliv na to, co se děje kolem vás. Je proto lepší si vše nastavit, ještě než vyjedete.

Mohlo by vás zajímat:  Správné skladování uchová pneumatiky v perfektním stavu

Nastavování vozu

Nastavit na voze vše potřebné bychom měli vždy před jízdou. Řeč je o nastavení sedadel, volantu, zpětných zrcátek, ale třeba i pásů. Tohle všechno jsou úkony, které během jízdy odvádějí pozornost a které by měly být vykonány vždy před startem jízdy.

Zdroj: https://www.farrin.com/blog/eating-while-driving-increases-crash-probability-80/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora