Vypnout systém start-stop je stále komplikovanější. V mnohých autech může tlačítko zcela chybět

Woman Pushing Start Button From Car

Moderní auta obsahují mnoho věcí, které řidič nechce. Ale vybírat si nemůže. Jednou se jedná o povinné prvky a automobilky je do aut zkrátka dodávají. Jsou to jak různí bezpečnostní asistenti, tak to jsou i prvky ovlivňující ekologičnost auta. Sem patří známý start-stop systém, který je trnem v oku mnohým řidičům.

Snaha o vypnutí

Kdo ve svém voze systém start-stop má, ten se snaží o jeho vypnutí. Lze to samozřejmě udělat několika úkony natrvalo, ale toto se příliš nedoporučuje. Lepší je zůstat u osvědčené varianty, tedy stisknutí tlačítka. U některých vozů může zůstat systém vypnutý natrvalo, dokud nedojde k opětovné aktivaci. U jiných aut je zase nutné tlačítko zmáčknout po každém nastartování, protože během něj se tento ekologický prvek znovu aktivuje.

Mohlo by vás zajímat:  Na STK auto neprojde často z důvodů, které by majitele vozu ani nenapadly
Zdroj obrázku: Freepik

Kde je tlačítko?

Podíváme-li se do interiérů moderních aut, už zde moc tlačítek nenajdeme. Dominují zde dotykové obrazovky, přes které je třeba vše nastavit. A také právě zde, v infotainmentu, může být ukryté tlačítko start-stop systému. Najít ho, proklikat se k němu, může být poměrně komplikované a složité. Mnozí zcela logicky považují podobné kroky za snahu automobilek zamezit tomu, aby řidič systém start-stop vypínal. A když už to chce udělat, aby se mu to co nejvíce znepříjemnilo.

Mohlo by vás zajímat:  Nad elektromobilem nemá jeho majitel absolutní kontrolu. Automobilky umí na dálku měnit parametry vozu

Vypnout nejde

Jít lze ale ještě dál. K hybridním vozům, které kromě spalovacího motoru využívají i elektromotor. Co se v takovém voze děje? Střídá se pohon, což v praxi znamená, že spalovací motor v průběhu jízdy každou chvíle zhasíná a poté se startuje. Tedy ještě častěji než v případě klasického start-stop systému. Dá se ale něčemu podobnému vůbec zamezit? Rozhodně ne, protože konkrétní tlačítko pro vypnutí dané vozy prostě nemají. Řidič tak musí nechat auto, aby dělalo, co uzná za vhodné. Sice to pozitivně ovlivní spotřebu, ale jak tyto postupy ovlivní samotný motor?

Zdroj: https://www.cjponyparts.com/resources/auto-start-stop-explained
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora