Silný vítr může jízdu nepříjemně zkomplikovat. Rizikem je nejen v zimě

Cars Driving Street Aerial View

Jakmile sedáme do auta, startujeme a vyjíždíme, měli bychom být připraveni opravdu na všechno. Je proto vhodné také sledovat předpověď počasí. Můžeme tak adekvátně zareagovat třeba tím, že upravíme jízdní trasu, časový harmonogram nebo raději jízdu autem zcela odložíme. Ne vždy ale sledujeme tu správnou předpověď. Někdy zapomínáme na velmi důležitou věc.

Co nás obvykle zajímá?

Když už předpověď počasí sledujeme, zajímají nás obvykle ty nejzákladnější věci. Jsou to teploty, které ovlivní třeba to, zda se na silnicích nebude vyskytovat námraza. Také nás často zajímají i srážky. V prudkém dešti je jízda nebezpečná, při sněžení zase hrozí horší sjízdnost silnic. Též se často zajímáme také o případnou tvorbu mlhy, která ovlivňuje viditelnost, se kterou jde ruku v ruce bezpečnost. Jsou ale i meteorologické jevy, na které zapomínáme.

Mohlo by vás zajímat:  BMW představilo flotilu vozů pro olympijské hry v Londýně

Máme na mysli vítr. Ani ne tak jeho směr jako jeho rychlost. Málokdo si uvědomuje, jak nebezpečná může jízda během silného větru být. Je třeba mít na paměti dva problémy, které mohou nastat.

Zdroj obrázku: Freepik

Sněhové jazyky a závěje

V zimě je silný vítr velice nebezpečný. Pokud je v okolí silnic sníh, mohou hrozit značné problémy. A to v podobě závějí nebo sněhových jazyků. I když je silnice čistá a suchá, stačí, aby trochu zafoukalo, a sníh z okolních polí se na ni velmi rychle dostane. To pochopitelně značně ovlivní její sjízdnost a celkově bezpečnost jízdy.

Mohlo by vás zajímat:  Chybějící patník může způsobit i vážnou nehodu. Ne všude mohou řidiči bezpečně poznat, kdo má přednost

Boční, nárazový vítr

Vítr nemusí být nebezpečný nutně jenom v zimě. Může být velkým rizikem i v jakémkoliv jiném ročním období. Jeho silné nárazy do vozů na silnicích mohou značně rozhodit jejich stabilitu. Proto je dobré o větru vědět a hlavně při vyjíždění z tunelů, zpoza kamionů nebo z konců protihlukových stěn myslet na to, že se vítr může do auta z ničeho nic nebezpečně opřít. Špatná reakce řidiče může vést v tomto případě klidně až k nebezpečnému smyku, či dokonce k převrácení auta.

Zdroj: https://www.cmslaw.com/blog/2021/march/high-winds-can-pose-dangers-for-road-travel/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora