Začal 41. ročník Rallye Dakar. Jak se průběžně daří českým favoritům?

Dakar Rally 67607 960 720[1]

V neděli odstartoval 41. ročník Rallye Dakar. Pořadatelé se tentokrát rozhodli proslulou maratonskou soutěž zorganizovat trochu netradičně. Letošní ročník se totiž jede poprvé v historii pouze v jediné zemi, v Peru. Jede se zhruba 5500 kilometrů dlouhá trasa v 10 etapách, z toho 7 etap vede dunovými poli. Mnohým se tato varianta úplně nezamlouvala. Účasti se vzdal například tým BARTH Racing, který svůj odstup připisuje specifickým podmínkám, které jsou pro něj nedostatečnou motivací. Zkrácená verze závodu vede také k rychlejšímu konci. Vítěz bude oznámen už ve čtvrtek 17. ledna.  Na věhlasný motoristický maraton vyrazilo 26 českých účastníků, kteří závodí ve všech kategoriích, nechybí Aleš Loprais, Martin Kolomý, Martin Prokop nebo Martin Macík.

Mohlo by vás zajímat:  Lada 4x4 dostala novou speciální verzi

První etapa
Kubiena na třetím místě

Cíle první etapy, vedoucí z limy do Pisca, dosáhli všichni čeští závodníci, nejlépe si vedl Tomáš Kubiena, který obsadil ve čtyřkolkách krásné 3. místo, Aleš Loprais, v kamionové sekci, vybojoval s poškozenou pneumatikou 8. místo. Smůla naopak potkala automobilového jezdce Martina Prokopa, který skrze technické problémy skončil až v páté desítce. První etapu závodníci hodnotili jako dost náročnou, dle pořadatelů má však náročnost ještě stoupat.

Druhá etapa
Prokop si výrazně polepšil

Druhá etapa vedoucí z Pisca do San Juan de Macrona byla úspěšná pro Martina Prokopa. Po nevydařeném začátku se vyšplhal na 18. příčku a polepšil si tak o 28 míst. Tomáš Kubiena stále zůstává mezi nejrychlejšími, klesl však na 4. místo. Nepříjemně skončila 2. etapa pro Aleše Lopraise, který se potýkal s komplikacemi, ztratil hodinu a půl, propadl se až na 18. místo. Naopak Martin Macík se předvedl a vyhoupl se na 8. místo, hned za ním je Martin Kolomý.