Zkušení řidiči vozí v autě vždy dvě mince. Ušetří jim starosti a předejdou pokutě

Grungy 2 Euro Coin With Coins Background

Je toho mnoho, co musíme splnit, pokud chceme vyjet na naše silnice. Kdo zákony nerespektuje, musí počítat s pokutou. Nařizována je celá řada věcí, dokonce i to, jaké bychom měli mít na voze pneumatiky či jaká by měla být hloubka jejich dezénu. Jak ale v terénu rychle zjistit, zda naše zimní pneumatiky vyhovují?

Zkušení vozí mince

Měřič hloubky dezénu pneumatiky si samozřejmě můžeme zakoupit. Dle typu stojí od několika desítek korun až po několik stovek. Praxe je však taková, že do něj málokdo své peníze investuje. Obvykle není problém nechat si hloubku vzorku změřit v pneuservisu při přezutí. A v terénu pomůže, když má v autě řidič připravené dvě mince.

Mohlo by vás zajímat:  Koupit ojetý automobil přináší víc rizik než dříve. Nové auto se stává lepší volbou

Ta první mince je česká a jedná se o padesátikorunu. Tu druhou můžeme označit jako minci evropskou, platnou v řadě zemí, včetně některých našich sousedů. Jedná se o minci v hodnotě 2 eura. Obě tyto mince, které je vhodné vozit v autě, mají poměrně specifickou podobu, která může motoristům pomoci k rychlé kontrole hloubky vzorku pneumatiky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jednoduché měření

Je třeba říci, že přesnější metodu samozřejmě poskytnou měřiče hloubky dezénu. Mince jsou však alternativní možností, jak hloubku vzorku orientačně zjistit. Jak mít průběžný přehled o tom, zda je vzorek ještě dostatečný, nebo už může nastat problém. Měření pomocí těchto dvou mincí je snadné. Mince se zasune do běhounu, co nejhlouběji to jde.

Mohlo by vás zajímat:  Většina řidičů vozí sněhové řetězy naprosto zbytečně. Ne kvůli počasí, ale především pro svou celkovou neschopnost

Co lze z měření vyčíst?

A proč právě dvě mince? Jelikož mají rozdílné rozměry. Jako první je vhodné použít minci padesátikorunovou. Její okraj má 5 milimetrů. Pokud je tento okraj v pneumatice zcela schován, je hloubka vzorku přes 5 milimetrů a zimní pneumatika tedy plně vyhovuje.

Pokud je část okraje vidět, je vhodné vzít i druhou minci. Dvoueurovou, která má okraj 4 milimetry. Pokud přesně lícuje s plochou pneumatiky, má tato hraniční hloubku vzorku a je na zvážení, zda už nepotřebuje výměnu. Pokud je však i tady část okraje vidět, je namístě pneu vyměnit, jelikož zákonné hloubky 4 milimetrů vzorek nedosahuje.

Zdroj: https://www.bridgestone.com.au/learn/maintenance/tyre-tread-check
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora