Značka upravující rychlost nemusí platit vždy. Mnozí si to však neuvědomují a zbytečně brzdí provoz

Pravidla maximální povolené rychlosti jsou v České republice poměrně jednoduchá. V obcích je povolena padesátka, mimo obec devadesátka. Na silnicích pro motorová vozidla se smí jet 110 kilometrů v hodině a na dálnicích až 130 km/h. Dané maximálky však mohou být upraveny, tedy sníženy, dopravní značkou. Děje se tak z různých důvodů. Ne každý řidič ale tuší, že některé značky pro něho nemusí platit.

Proč je rychlost omezována?

Hlavním důvodem je především bezpečnost. Některé úseky mohou být vyhodnoceny jako rizikové a tím nejjednodušším způsobem, jak podpořit bezpečnost, je snížit rychlost. Při nižší rychlosti má řidič auto lépe pod kontrolou, stejně jako se zkracuje jeho brzdná dráha, když je to potřeba. Někde navíc není rychlost omezována jenom značkou, ale přidávají se i doprovodné prvky, jako retardéry, radary či semafory kombinované s měřením rychlosti.

Ne vždy dopravní značka platí

Řidiči jsou tedy nuceni si neustále všímat dopravních značek, a pokud zaregistrují tu, která omezuje rychlost, musí ji přizpůsobit hodnotě, která je na značce uvedena. V dnešní době dokonce už existují vozy s integrovaným systémem čtení dopravních značek a dané zpomalení mohou provést bez zásahu řidiče. Ani řidič, ani auto si však mnohdy neuvědomují, že ne pokaždé daná dopravní značka platí. Kdy ano a kdy ne? O tom rozhoduje jeden doplněk.

Zdroj obrázku: Freepik

Všímejte si dodatkových tabulek

Jak poznat, která značka platí a která ne? Podle dodatkové tabulky. Je zcela běžné, že některé značky jsou určené jenom pro řidiče nákladních vozidel. Řidiči osobních aut do 3,5 tuny tedy značku omezení rychlosti respektovat nemusí.

Stejně tak může dodatková tabulka upřesňovat, kdy daná značka platí. Obvykle je to v denní dobu, kdy je v oblasti zvýšený pohyb chodců. Naopak v tu noční, kdy je okolí silnice prázdné, dané omezení platit nemusí. Ne každý si ale doplňkových tabulek všímá a poté dochází k tomu, že mnozí řidiči jezdí zbytečně pomaleji.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Road_signs_in_the_Czech_Republic