Češi zůstávají k elektromobilům skeptičtí. Vozy se spalovacími motory stále vedou

304800

Elektromobily se v posledních letech staly velmi populární po celém světě. Možná jste si všimli, že na českých silnicích jich tolik nepotkáte. Má to hned několik důvodů. A právě na ně se dnes podíváme. Je to škoda, ale Češi jsou stále k elektrovozům poměrně skeptičtí. Z jakého důvodu potkáte jen jedno auto tohoto typu za čas, zatímco ve světě jich jezdí mnohem více?

Nedostatek nabíjecích stanic

Infrastruktura v Čechách zatím není tak dobrá, abyste mohli pohodlně jezdit. V některých oblastech si auto nenabijete jinde než doma, což je jedním z faktorů, který řidiče hodně odrazuje od koupi. Ceny nabíjení jsou celkem přívětivé a ušetříte i za dálniční známku, ale stále existuje riziko, že vám někdo po cestě na dlouhou vzdálenost dojde šťáva.

Mohlo by vás zajímat:  Kamarád jí požádal o pomoc. Teď je vyšetřována za pojistný podvod

Vysoké ceny elektrovozů

Ceny jsou sice nižší než před pár lety, ale stále jsou mnohem vyšší oproti klasickým vozům. Když si koupíte auto na benzín, naftu nebo dokonce hybrid, ušetříte hodně peněz hned v začátku. Koupě těchto vozů je totiž mnohem levnější. Navíc je najdete také mezi ojetinami, což se vám zatím u elektromobilů nepodaří. Tento faktor je často tím hlavním, kvůli kterému si nakonec elektro variantu nekoupíte.

305747
Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatek informací

Mnoho lidí stále netuší, jaké výhody přináší tato volba. Málo informací je možná tím největším problémem, protože kvůli tomu vzniká prostor pro nedůvěru k novým technologiím. Každý řidič by si měl před nákupem projít co nejvíce informací, aby se mohl rozhodnout správně a svědomitě. Jakmile se na to podíváte, možná zjistíte, že elektromobil pro vás bude správnou volbou.

Mohlo by vás zajímat:  Tým DS Techeetah ve španělské Valencii úspěšně absolvoval první testy

Preference a zvyky

Mnoho Čechů se drží osvědčených značek a modelů, se kterými mají zkušenosti. Velkou roli v tom hraje také fakt, že jsou lidé zvyklí na určitý styl jízdy, napájení vozu a servisu. V případě elektroaut je to něco jiného a velké množství lidí nechce měnit své návyky. Je to pochopitelné, ale tento typ přepravy představuje velké výhody a pohodlí, které by si měl každý majitel vozů vyzkoušet.

Zdroj: https://www.fitchsolutions.com/bmi/autos/czech-republic-ev-profile-high-ev-prices-and-lack-strong-incentives-keep-ev-adoption-constrained-near-term-07-09-2023
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora