Dálniční známky se zdražují. Připlatí si také majitelé vozů na alternativní pohon

2554

Lidé si vždy stěžovali na vysoké ceny dálničních známek. Nyní k tomu budete mít vážně důvod. Od 1. března 2024 se budou zdražovat všechny ceny dálničních známek. Jestli si chcete stále koupit levnější známku na celý rok, musíte to stihnout do konce února. Potom již neušetříte, protože bude o 800 korun dražší než teď. Takové ceny jste ještě zajisté nezažili.

Změna je za dveřmi

Největší a negativní změna přijde v oblasti roční známky. Ta půjde z 1500 Kč na 2300 Kč. Tam to řidiči poznají nejvíce. Na druhou stranu u krátkodobých dálničních známek ušetříte. Jednodenní známka bude stát rovných 200 Kč, na 10 dní zaplatíte 270 Kč (místo 310 Kč) a za známku na 30 dnů zaplatíte 430 Kč. Slevy nebudou velké, ale jistě to na ceně poznáte.

Mohlo by vás zajímat:  Vyvětrat horký vzduch z auta lze okamžitě pomocí jednoduchého pohybu

Od začátku března skončí také úlevy pro elektrické vozy. To, že budete mít ekologickou značku s označením EL, vám již nepomůže k tomu, abyste jezdili zadarmo. Nyní jste mohli jet bez dálniční známky, když jste měli hybrid, vůz na zemní plyn nebo biometan. Všechny tyto vozy již budou muset platit, i když se bude jednat o nižší ceny než u vozů na fosilní paliva. Zadarmo mohou dále jezdit pouze elektromobily.

2148959699
Zdroj obrázku: Freepik

Riziko přeprodeje

Ministerstvo dopravy varuje všechny řidiče, aby si dávali pozor na ceny. Celý ceník najdou na jejich webových stránkách, pobočkách České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil, kde najdete i zahraniční sazby. Vždy si kontrolujte ceny dálničních známek podle těchto zdrojů. V opačném případě se může stát, že se vám jízda po dálnici ještě prodraží.

Mohlo by vás zajímat:  Kuna pod kapotou znamená neplechu

Ministerstvo totiž varuje před tzv. šmejdy, kteří známky přeprodávají. Přitom si nezapomenou říct o poplatek navíc, který skončí v jejich kapse. Zároveň byste měli nakupovat pouze na uvedených místech, protože jinak riskujete velmi vysoké ceny. Získáte sice oficiální známku, ale za dvojnásobnou cenu. To platí nejen o českých, ale také zahraničních známkách na dálnici.

Zdroj: https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Neplatte-za-elektronickou-dalnicni-znamku-vic,-nez
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora