Česko je pro majitele aut riziková země. Ročně se jich ukradne přes 25 tisíc

0

Česká republika má další nelichotivé prvenství. Pokud se podíváme na statistiku kradených aut, musíme smutně říci, že v ní jasně vedeme. Kradou se u nás nejvíce ze všech zemí takzvané Visegrádské čtyřky. A nejde jenom o mírně vyšší počet než u ostatních. Až uvidíte jednotlivá čísla, garantujeme vám, že vás šokují. Útěchou však pro nás může být, že v rámci Evropy jsou i země, které jsou na tom ještě o něco hůře.

238 ukradených vozidel na 100 000 obyvatel

Jdeme na statistiku České republiky, která bohužel není nijak lichotivá. Podle dostupných údajů z předchozích let vychází, že na 100 tisíc obyvatel spadá celkem 238 ukradených vozidel. A to mluvíme o těch, které byly řádně nahlášeny na policii. Krádeže, které na policii nahlášeny nebyly by toto číslo jistě ještě nepatrně zvýšili. Hodnotu 238 ukradených vozidel si zapamatujte, jelikož vám poslouží pro porovnání s ostatními zeměmi.

Mohlo by vás zajímat:  Subaru uvádí na trh nový Outback

Porovnání s Visegrádskou čtyřkou

Porovnejme si počet ukradených vozidel s takzvanou Visegrádskou čtyřkou. Tedy čtveřicí velmi podobných zemí, kam kromě nás spadá také Maďarsko, Polsko a Slovensko. Pokud si říkáte, že v těchto zemích to bude horší, jste na opaku. Statistice jasně vévodíme. Na sto tisíc obyvatel se v Polsku ukradne 37 aut, v Maďarsku 32 aut a na Slovensku 31 aut. A skutečně jsme daná čísla nezapomněli napsat nulu. Skutečně se u nás auta kradou až osmkrát více. Tento fakt je poměrně alarmující a ukazuje, že máme opět jedno nelichotivé prvenství.

Mohlo by vás zajímat:  Moderznizovaná Kia Stonic 48V MHEV již v nabídce s českými cenami

V Evropě nejsme nejhorší

Drobnou útěchou pro nás může být to, že v rámci Evropy nejsme těmi nejhoršími. Nejvíce se vozy kradou v Lucembursku, kde se jich ročně odcizí 328 na sto tisíc obyvatel. Nutno však dodat, že je to země s největším počtem aut na osobu v rámci celé Evropské unie. Na opačném konci žebříčku najdeme Rumunsko, a to opět jenom proto, že tady je v rámci EU nejmenší počet vlastnictví aut.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora