Česko je pro majitele aut riziková země. Ročně se jich ukradne přes 25 tisíc

Česká republika má další nelichotivé prvenství. Pokud se podíváme na statistiku kradených aut, musíme smutně říci, že v ní jasně vedeme. Kradou se u nás nejvíce ze všech zemí takzvané Visegrádské čtyřky. A nejde jenom o mírně vyšší počet než u ostatních. Až uvidíte jednotlivá čísla, garantujeme vám, že vás šokují. Útěchou však pro nás může být, že v rámci Evropy jsou i země, které jsou na tom ještě o něco hůře.

238 ukradených vozidel na 100 000 obyvatel

Jdeme na statistiku České republiky, která bohužel není nijak lichotivá. Podle dostupných údajů z předchozích let vychází, že na 100 tisíc obyvatel spadá celkem 238 ukradených vozidel. A to mluvíme o těch, které byly řádně nahlášeny na policii. Krádeže, které na policii nahlášeny nebyly by toto číslo jistě ještě nepatrně zvýšili. Hodnotu 238 ukradených vozidel si zapamatujte, jelikož vám poslouží pro porovnání s ostatními zeměmi.

Porovnání s Visegrádskou čtyřkou

Porovnejme si počet ukradených vozidel s takzvanou Visegrádskou čtyřkou. Tedy čtveřicí velmi podobných zemí, kam kromě nás spadá také Maďarsko, Polsko a Slovensko. Pokud si říkáte, že v těchto zemích to bude horší, jste na opaku. Statistice jasně vévodíme. Na sto tisíc obyvatel se v Polsku ukradne 37 aut, v Maďarsku 32 aut a na Slovensku 31 aut. A skutečně jsme daná čísla nezapomněli napsat nulu. Skutečně se u nás auta kradou až osmkrát více. Tento fakt je poměrně alarmující a ukazuje, že máme opět jedno nelichotivé prvenství.

Mohlo by vás zajímat:  Video - Nejhorší parkování

V Evropě nejsme nejhorší

Drobnou útěchou pro nás může být to, že v rámci Evropy nejsme těmi nejhoršími. Nejvíce se vozy kradou v Lucembursku, kde se jich ročně odcizí 328 na sto tisíc obyvatel. Nutno však dodat, že je to země s největším počtem aut na osobu v rámci celé Evropské unie. Na opačném konci žebříčku najdeme Rumunsko, a to opět jenom proto, že tady je v rámci EU nejmenší počet vlastnictví aut.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora