Déšť může zkomplikovat provoz elektromobilu

Closeup Rearview Mirror Black Car Covered Raindrops

Nejde o to, že by snad elektromobily měly za deště nebo jinak zhoršených povětrnostních podmínek horší jízdní vlastnosti než auta s konvenčními spalovacími motory, díky automatickým převodovkám elektromobilů je tomu spíše naopak. Ale déšť může pořádně zkomplikovat dobíjení baterie elektromobilu. V některých případech může být dokonce dobíjení životu nebezpečné. Ne každá dobíjecí stanice je totiž koncipována správně. A tak se asi brzy můžeme těšit na nové a nové regulace, které budou upravovat provoz dobíjecích stanic.

Mohlo by vás zajímat:  Shell nabídne zákazníkům unikátní modely BMW M poháněné slanou vodou

Elektřina a voda

Elektřina a voda samozřejmě nejdou dohromady. Riziko pak roste zejména u rychlonabíjecích stanic, které mají výkon až 350 kW. V takovém případě totiž stačí i trocha vlhkosti, třeba proto, že na nabíjené auto nebo na konektor nafouká déšť nárazový vítr. Voda nebo vlhkost v nabíjecím konektoru můžou ošklivě poškodit baterii, v krajním případě může dojít i ke zkratu a požáru celého auta.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí dobíjení

Rizikové však může být také domácí dobíjení, na které můžete narazit hlavně mimo velká města. Majitelé elektromobilů táhnou kabely z rodinného domu nebo i bytu na ulici, kde se dobíjí vůz. Tuhle metodu odborníci důrazně nedoporučují, a to nejen kvůli možnému zatečení vody do kabelů či konektoru. Mnohem vhodnější je v každém případě využití dedikovaných dobíjecích stanic, které zároveň garantují adekvátní výkon.

Mohlo by vás zajímat:  Starší a klasické vozy potřebují během zimy zvláštní ochranu a pravidelnou údržbu

Dobíjejte v garážích

Úplně nejlepší je pak dobíjení elektromobilů v podzemních garážích, které jsou dnes často vybaveny už zmíněnými rychlodobíjecími stanicemi. Ať už jde o garáže úřadů, obchodních center nebo kancelářských komplexů, nabíječky už najdete prakticky všude. A má to ještě jednu velkou výhodu. Dobíjení ve veřejných garážích je totiž kromě nulového rizika také obvykle bezplatné, majitelé takto dobíjených elektromobilů tak mohou jezdit doslova s nulovými náklady na kilometr.

Zdroj: https://octopusev.com/ev-hub/can-you-charge-electric-can-in-the-rain
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora