Dobíjení elektromobilu sluncem? Zde je příklad, že to jde

Také jste si někdy říkali, že vyřešit problém současných elektromobilů by mohlo jít pomocí slunečník kolektorů? Tedy pomocí fotovoltaiky, která dokáže elektřinu vyrábět? Nejednalo se jenom o váš nápad. To stejné napadlo německý start-up Sono Motors. A nezůstalo jenom u přemýšlení, jelikož tým lidí se pustit do práce a představil auto, které nese název Sion.

Celkem 330 solárních článků

Plá byl jasný. Využít solární energii k tomu, aby se pomocí ní mohly dobíjet baterie ve voze. A to se po technické stránce skutečně povedlo. Dá se říci, žena voze byla využita každá volná plocha k tomu, aby se na ní umístil solární článek. Těch je na autě celkem 330. A nenacházejí se jenom na střeše nebo kapotě, ale nacházejí se třeba i na boku vozu, na dveřích.

Kolik energie vůz dostane?

Podívejme se nejprve klasicky na to, jak je to s bateriemi, které nabijete prostřednictvím zásuvky na plnou kapacitu. Pokud tak učiníte, získáte dojezd celých 250 kilometrů, což je určitě velmi dobrá hodnota. Většinu ale zajímá, jak vozu Sion pomohou právě solární články.

Mohlo by vás zajímat:  Mitsubishi Fuso Canter E-Cell se osvědčilo

Je samozřejmě nesmysl, že by zvládly dodávat energii v podobném tempu, jako je spotřebovávána. V tomto je výroba energie ze slunce značně neefektivní. Přesto je možné získat navíc zhruba 30 kilometrů navíc. Mluvíme o situaci, kdy s vozem jedete. Pokud ho necháte stát delší dobu na slunci, získáte pochopitelně více. V praxi tedy nemusí být problém vůz plnohodnotně dobít skrz solární články. Nutno ale říci, že daná doba nabíjení bude počítána na dny.

Na kolik auto vyjde?

Vůz není jenom prototypem pro představení technologie. Má být uvedený i do prodeje. A to za cenu 20 000 euro. V této ceně je zahrnuta výbava v podobě klimatizace, vyhřívání sedaček, dotykové obrazovky i takzvaného infotainmentu. Jako auto do města se může jevit jako celkem zajímavá volba.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora