Hlavní lákadla letošního Frankfurtu jsou ID.3, Defender, Taycan i Kamiq

Světoznámý autosalon IAA v německém Frankfurtu nad Mohanem je opět zde, a Vy se můžete znovu těšit na spoustu zajímavých překvapení, které tento automobilový svatostánek přinese. K vidění zde jsou nejen nové vozy a koncepty, ale také spoustu novinek z automobilové výbavy a příslušenství. Fanoušci některých tradičních značek zažijí pravděpodobně zklamání, neboť některé tradiční značky se letos neobjeví. Pojďte se nicméně podívat, co všechno na Vás čeká.

Začneme přehlídkou elektromobilů

Vzhledem k tomu, že se autosalon odehrává na půdě německého národa, mají velmi hojné zastoupení právě němečtí výrobci. Konkrétně automobilka Volkswagen plánuje premiéru svého elektromobilu ID.3. Jde o prvního člena nové elektrické řady, která symbolizuje fakt, že rozhodnutí automobilky vydat se elektrickou cestou je rozhodné a správné.

Pokud někdo netuší, co je nový ID.3 vlastně zač, tak se jedná kompaktní hatchback, který je postavený na základech platformy MEB, vyvinuté pro elektromobily. Jeho úvodní série nabízí:

  • akumulátor o kapacitě 58 kWh
  • normovaný dojezd 420 km.

S novým elektromobilem přichází také luxusní značka Porsche. Prezentuje zde již dlouho avizovaný model Taycan. Jde o vůz, který původně vychází z konceptu Mission E, které je poháněno dvěma elektromotory s celkovým výkonem přes 440 kW. Co se týče dojezdu, ten se má pohybovat kolem 500 km.

Pozměněná koncepce novinky BMW

Na autosalonu nesmí chybět také novinky z dílny BMW. Automobilka zde představuje třetí generaci řady 1 (F40). Jde o kompaktní model, který ve svém nejnovějším vydání zcela změnil koncepci. Stal se z něj klasický hatchback, který má motor vpředu napříč a pohon předních kol. Mimo tuto pozměněnou novinku, zde BMW uvádí také novou X6.

Asie přistupuje (ne)tradičně

Ovšem fanoušci asijské značky budou překvapeni zřejmě nejvíce. Kia se totiž letos představuje poněkud netradičně. Prezentace probíhá nikoliv na hlavním výstavišti, ale v evropské centrále značky Kia, která sídlí kousek od výstaviště. A právě tam dochází k prezentaci kompaktního modelu crossover Xceed. Jedná se o dalšího člena rodiny Ceed, jež se jako ostatní vyrábí na Slovensku. Vzhledem k ostatním se liší především v oblasti designu.

Mohlo by vás zajímat:  Rodina modelů Cupra Leon bude odhalena v silničních i závodních verzích

Hyundai, který je sesterskou značkou Kia, na to jde letos opět tradičně. Přichází s prezentací nové generace miniauta i10, od kterého očekává, že u Evropanů vzbudí zájem o nejmenší vozy.

Očekávané SUV novinky

S novinkami, a hned s několika, přichází samozřejmě zámořský Ford. SUV novinkami by rád vylepšil výsledky své evropské divize, které v poslední době trochu pokulhávají. Celkově zde prezentuje:

  • novou generaci kompaktního modelu Kuga
  • plug-in hybridní verzi modelu Explorer
  • malý crossover Puma

S novými SUV přichází také značka Land Rover. Na autosalonu tak představuje dlouho očekávaný model Defender, který už nebude typickým offroadem s rámcovým podvozkem. Podle automobilky samotné jde o vůz se skvělými schopnostmi využitelnými mimo zpevněné cesty.

Honda a Opel nesmí chybět

Na autosalonu prezentuje samozřejmě také japonský výrobce Honda, který zvolil cestu současného trendu. Na autosalonu tak dochází k premiéře elektromobilu E. Jde o vůz Honda E, který se stává sériovou verzí studie nazvané E Prototype. Stručně řečeno a vysvětleno se jedná o retro tvarovaný hatchback s pohonem zadních kol. Zajímavostí tohoto vozu je, že v základu nabízí zpětné kamery namísto klasických zpětných vnějších zrcátek.

Stejně tak nesmí na výstavě chybět ani domácí Opel. Německá automobilka zde prezentuje novou generaci Opel Corsa, která využívá platformu CMP, sdílenou s Peugeotem 208. Nechybí ani v elektrické variantě jako Corsa-e, která využívá elektromotor s výkonem 100 kW a baterie s kapacitou 50 kWh.

Chybí tradiční značky

Kdo tu ale tentokrát chybí, jsou někteří tradiční vystavovatelé. Letošní automobilový svatostánek je tak ochuzen o značky jako:

  • Fiat, Nissan, Volvo
  • Mazda, Suzuki, Mitsubishi
  • Subaru, Aston Martin
  • Citroën, DS, Peugeot, jako součást skupiny PSA

Škoda Škody

Nakonec se dostáváme k prezentaci naší domácí značky Škoda Auto. Pro některé je to možná zklamání, ale právě Škoda tu letos žádnou excelentní novinku neprezentuje. Dochází pouze k prezentaci derivátů některých již známých modelů, jako například modernizovaný Superb, který je doplněn o nabídku plug-in hybridu. Dalším prezentovaným derivátem je elektromobil Citigo e iV. I přesto zde Škoda představí novou Scalu ve verzi Monte Carlo, která si jistě najde své příznivce.

Mohlo by vás zajímat:  Ženeva 2013 - Přehled automobilových novinek

Motto letošního ročníku zní „Driving tomorrow“, což znamená řízení zítřka. Objevíme zde tedy například i nové technologie pocházející od firem jako IBM nebo Microsoft. Nabídka je tedy rozhodně více než zajímavá, a proto nezbývá popřát než šťastnou a zajímavou podívanou.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora