Jízda autem v létě přináší řadu rizik, na která mnozí bohužel přijdou až pozdě

Říká se, že zima je pro řízení nejhorší období. Ale není to úplně pravda. V létě sice nehrozí námraza, vánice a další problémy, komplikace ale nastat mohou a je jich často mnohem více než v zimě. Řidiči na ně nejsou připraveni, nevěří, že mohou nastat, a potom to může končit fatálně. Jaká jsou hlavní rizika letního řízení?

Vysoké teploty zvyšují riziko únavy

To nejhorší, co za volantem může nastat, je únava. Řidič má pomalejší reakce a může se dostavit i mikrospánek. Vysoké teploty, které jsou v létě běžné, podobným stavům jenom napomáhají. Dlouhá jízda ve vyhřátém autě může být při cestování velkým rizikem. Základem jsou pravidelné přestávky, které by měly být spojeny s odpočinkem, jídlem, pitím i protažením. Jen tak může být cesta do cíle úspěšná.

Dehydratace je problém

Vysoké teploty mají vliv nejenom na únavu, ale i na dehydrataci. Vyrazit v létě na delší cestu bez dostatku tekutin je hrubá chyba, která se může vymstít. Nejprve se mohou objevit bolesti hlavy, poté únava, dále také nevolnosti. Řídit v takovém stavu je extrémně rizikové jak pro řidiče, tak pro posádku i ostatní účastníky silničního provozu. Bez dostatečného množství nápojů není radno vyjíždět.

Zdroj obrázku: Freepik

Mějte zásoby

Pokud míříte známými vytíženými úseky na frekventovaná místa, je vhodné mít po ruce zásoby jídla a pití. Kolony nejsou na některých úsecích nic neobvyklého. Když se navíc objeví i nehoda, může člověk se svým autem stát na silnici klidně i několik hodin. Pro tyto případy je vhodné mít v autě dostatek jídla a pití. Jedině tak se dá kolona bez větších obtíží zvládnout.

Nezapomeňte na palivo

Při letním cestování je vhodné mít v autě i dostatek paliva. Důvodů je řada. Ne každá čerpací stanice je otevřena nonstop, na což je vhodné při cestě na dovolenou myslet. Navíc hrozí kolony, ve kterých je dostatek paliva základ pro to, aby běžel motor a šla klimatizace. A tedy aby v autě bylo zcela snesitelně.

Zdroj: https://www.nhtsa.gov/summer-driving-tips