Když na autě nesvítí jedno světlo, je to problém. Pokuta je v tomto případě menší zlo

Cars With Lights Stand Line Front Barrier

Každý řidič by měl se svým vozem vyjet do provozu až ve chvíli, kdy vše zkontroluje. Alespoň tak to většinu z nás učili v autoškole. Realita je samozřejmě taková, že málokdo před zařazením jedničky zkontroluje povinnou výbavu, stav provozních kapalin, pneumatiky nebo světlomety. Prostě sedneme a jedeme. Pokud však jeden světlomet nesvítí, může to být velký problém.

Pravý, nebo levý?

Určitě je velký rozdíl, zda svítí, tedy lépe řečeno nesvítí pravý, nebo levý světlomet. Pokud nesvítí ten pravý, je to sice problém, ale ne až tak velký, jako když zcela zhasne levé světlo. V tu chvíli existuje reálné riziko, že náš vůz budou mít protijedoucí řidiči za motocykl. Uvidí jenom jedno světlo, jedoucí u kraje a mnohdy je nemusí napadnout, že podstatná neviditelná část našeho vozu se nachází směrem do středu vozovky.

Mohlo by vás zajímat:  Mnohá výbava moderních aut šponuje cenu výše, přitom řidiči o dané prvky vůbec nestojí

Pokuta jako ten lepší trest

Pokud jízdu s nefunkčním světlometem budeme riskovat, je třeba zmínit, že musíme počítat i s rizikem pokuty. I když ji mnozí budou nést nelibě, je třeba si uvědomit, že jde stále o ten mírnější trest. Nefunkční světlomety vedou k tomu, že máme nejenom horší výhled z vozu, ale také k tomu, že nás může někdo špatně vidět či identifikovat. Zvyšuje se tak riziko nehody, která může mít finanční, materiální i zdravotní následky.

Zdroj obrázku: Freepik

Co když světlo nesvítí?

Je namístě před vyjetím zkontrolovat, zda světlomet svítí, nebo nikoliv. Pokud ne, je vhodné vyměnit žárovku. Ne každý to ale zvládne sám, což platí i v případě novějších vozidel. Cesta do servisu na korbě odtahovky by však nebyla úplně nejekonomičtější řešení. Proto řada lidí jízdu s nefunkčním světlometem riskne. V takovém případě je namístě doporučit alespoň zapnutí zároveň i denního svícení nebo také mlhovek. Není to sice ideální, ale alespoň lépe napomůžeme tomu, že budeme vidět a hlavně budeme lépe viditelní pro ostatní.

Zdroj: https://www.rac.co.uk/drive/advice/know-how/car-lights-and-headlights-what-they-are-and-when-to-use-them/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora