Koupě ojetiny se v současné době nevyplatí

Car Parked Road Car Parked Street

Češi jsou odjakživa národem domácích kutilů a rádi si opravujeme i svá auta. A tak nepřekvapí, že trh s ojetinami je u nás dlouhodobě velmi rušný. Někteří řidiči už sice mají třeba pátý nebo šestý vůz, ale žádný z nich nekoupili jako zbrusu nové auto. A dost možná většinu z nich po několika letech znovu pustili do světa. Zdálo by se, že v době rostoucích životních nákladů a dlouhých čekacích lhůt na nové vozy bude sekundární trh prosperovat, opak je ale pravdou. Kvalitní auta na něm prakticky nejsou a kupovat mizerné ojetiny se nevyplatí.

Mohlo by vás zajímat:  Nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách je rizikové z hlediska elektroinstalace a požáru

Kdo má, neprodá

Ceny ojetých aut během jednoho roku poskočily asi o pětinu nahoru. Někteří lidé toho využili, auto prodali a pak horko těžko sháněli nové, které by odpovídalo jejich požadavkům. Většina českých majitelů aut se ale rozhodla, že si vůz ve slušném stavu nechají déle, než původně čekali, a počkají, až se jejich finanční situace zlepší, než investují do nového. A teď, asi rok a půl poté, co ceny začaly růst, majitelé slušných aut prodávat nechtějí, náhradu by dnes za rozumné peníze asi nesehnali.

Mohlo by vás zajímat:  Cesta autem na dovolenou může vyjít levněji při dobrém plánování
Zdroj obrázku: Freepik

Auta z dovozu

Na nedostatečnou nabídku tuzemských aut pochopitelně zareagovali různí překupníci. Bohužel to však byli hlavně ti nepříliš důvěryhodní. Ti často kupují auta s pochybným původem v Rumunsku, na Ukrajině nebo třeba v Bělorusku, na den je registrují v Německu a pak je u nás nabídnou jako německé ojetiny. Formálně je to v pořádku, auto skutečně přijede z Německa a s německými doklady, ale koupit takovou ojetinu je riskantní.

Nové auto se vyplatí

A tak se paradoxně dostáváme do situace, ve které se nákup nového auta vyplatí více než pořízení ojetiny. Aby se to však opravdu vyplatilo, je třeba zvolit vhodné financování tak, aby nákup nezatížil rodinný rozpočet a abychom se auta mohli v případě finančních problémů výhodně zbavit. Pořízení auta je tak dnes vhodné konzultovat s finančním poradcem.

Zdroj: https://www.caranddriver.com/auto-loans/a42690597/buy-new-or-used-car/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora