Kvůli vysokým cenám paliv se mnozí odhodlávají k radikálním řešením. Výsledkem bude pouze zničený motor

Male Worker Uniform Fuels Vehicle Gas Station

Ceny na čerpacích stanicích nás moc netěší. Stále rostou a zatím to nevypadá, že by měl přijít nějaký velký pád. I proto mnozí začínají počítat. Nejenom dopravci, ale i běžní lidé, kteří se musí svým autem dopravovat například do práce nebo ho využívají na rodinné cestování. Náklady na takovou cestu jdou v tuto chvíli výrazně nahoru.

Začínáme šetřit

I ten, kdo jezdí jenom minimálně, musí aktuální cenu pohonných hmot brát v potaz. Jsou místa, kde už se za litr benzínu nebo nafty platí přes 50 korun českých. Řada lidí tak omezuje své cesty autem a volí veřejnou dopravu, jiní se zase snaží o co možná nejúspornější jízdu. I ta může pomoci, jelikož při dnešních cenách se počítá klidně i každá ušetřená decka.

Mohlo by vás zajímat:  Při vyjíždění z účelové komunikace neplatí pravidlo přednosti zprava

Už ne k benzinovým pumpám

Mnozí hledají další cesty, jak by se dalo nějaké to palivo ušetřit. A nutno říci, že ty jsou celkem radikální. Není to jenom benzín nebo nafta, na co dokáže auto jet. Už v minulosti se objevily pokusy mnohých, kdy místo konvenčního paliva jezdili na olej. Ano, skutečně na tu tekutinu, která se používá v kuchyni na smažení a jinou přípravu jídla. Důvod, proč olej používat místo klasické nafty, je jasný – jeho příznivější cena.

Mohlo by vás zajímat:  Otevřít v Británii dveře u auta špatnou rukou vyjde draho. Hrozí pokuty v řádech desetitisíců
Zdroj obrázku: Freepik

Nízké náklady, vysoké výdaje

Na první pohled se zdá, že jízda na olej může být výhrou. Motor si s ním, pokud je adekvátně naředěn naftou, dokáže poradit a auto skutečně jede. A náklady na jeden litr paliva díky tomu klesají. Zároveň ale mohou mnohé v budoucnu čekat poměrně vysoké výdaje. Jízda na olej se může negativně podepsat nejenom na motoru, ale celém palivovém systému. Auto bude následně doslova na odpis.

Jen u některých aut

Je třeba připomenout, že kdo by se rozhodl takto šetřit, musí na to mít auto. U moderních nelze čekat, že by se dala nafta olejem nahradit. U opravdu starých by to teoreticky jít mohlo. A asi příliš nevadí, kdyby za pár měsíců auto přestalo jet.

Zdroj: https://auto.howstuffworks.com/fuel-efficiency/fuel-consumption/vegetable-oil-fuel.htm
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora