V září je třeba připravit auto na podzimní provoz

Suv Scenic Autumn Road Forest

Provoz na českých silnicích a dálnicích je hodně ovlivněn jednotlivými ročními obdobími. A těm bychom měli přizpůsobit nejen styl jízdy, ale také údržbu vozu. Pomiňme teď výměnu pneumatik, kterou ukládá zákon každému, kdo nejezdí na celoroční sadě. V tomto článku se zaměříme na podzimní údržbu auta, se kterou by řidiči neměli otálet déle než do poloviny října, kdy už se podzim většinou ukáže v plné síle. Takže na jaké úkony je vhodné se v září či prvních říjnových týdnech zaměřit?

Mohlo by vás zajímat:  Na pneumatikách jsou tečky, které přehlížíme. Jsou ale důležitější, než řada motoristů vůbec tuší

Údržba klimatizace

Jestli něco dostává v létě zabrat, je to právě klimatizace. Češi obvykle chladí více, než doporučují odborníci, a tak se často vozí v autech s interiérovou teplotou lehce přes dvacet stupňů i ve chvíli, kdy se venkovní teploty vyšplhají k 35 °C. Po létě je proto vhodné vyčistit filtry, které jsou důležitou součástí klimatizace. Je potřeba zbavit je různých bakterií a plísní, které se na nich uchytávají, aby se v sychravém a vlhkém podzimním počasí nemnožily. Mějte na paměti, že tuto část údržby děláte hlavně pro své zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  V současné době se nový vůz vyplatí víc než ojeté auto
Zdroj obrázku: Freepik

Mrkněte na baterii

Na konci léta je dobré zkontrolovat, v jakém stavu je vaše autobaterie, abyste pak nebyli nemile překvapeni, až udeří hluboké mrazy. Autobaterie časem a pravidelným dobíjením a vybíjením degradují, a tak klesá jejich maximální kapacita. Tu si můžete změřit, případně můžete nechat stav baterie diagnostikovat v autoservisu. Pokud je v pořádku, bude stačit ji před zimou pořádně dobít. A má-li svá nejlepší léta za sebou, zvažte její výměnu za novou.

Není čas vyměnit olej?

Také motorový olej se přes léto vyjíždí rychleji, horké letní dny totiž dávají motoru zabrat. A tak byste měli jeho stav jednou za čas zkontrolovat a případně jej vyměnit. Olej by se měl standardně měnit po ujetí 10–20 tisíc kilometrů, případně jednou ročně, ale může se stát, že po letní dovolené bude vaše auto výměnu potřebovat jako sůl.

Zdroj: https://www.nationaldispatch.com/10-tips-to-prepare-your-car-for-fall/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora