Na podzim narůstá počet nehod. Aktuálním podmínkám je třeba přizpůsobit styl jízdy

Accident Involving Many Cars Road

Také letos se policisté i záchranný sbor připravují na nárůst počtu dopravních nehod, který tradičně přichází s tím, jak se na podzim zhoršuje počasí a zkracují se dny. Přestože situace by se spíše měla zlepšit, protože po prázdninách končí většina uzavírek a rekonstrukcí, a tak se snižuje vytíženost většiny úseků, opak je pravdou. Na vině jsou především řidiči, kteří nepřizpůsobí styl jízdy náročnějším podmínkám nebo podcení údržbu vozu, který se pak na mokré vozovce pokryté kluzkým listím dostane do smyku. Na co si tedy na podzim dát pozor?

Mohlo by vás zajímat:  První trailer na film Need for Speed

Zkontrolujte stav vozu

Začít je třeba odpovídající údržbou. Zkontrolujte, jak máte nahuštěné pneumatiky. Vzduch v nich se totiž rozpíná a smršťuje podle aktuální teploty, a protože horké letní dny a noci už jsou minulostí, pneumatiky mohou být podhuštěné. Nezapomeňte také na kontrolu světel, která je možná třeba důkladně očistit. A v neposlední řadě zkontrolujte, případně vyměňte kapalinu v ostřikovači, ať máte možnost omýt čelní sklo i za jízdy.

image-auto-accident-involving-two-cars
Zdroj obrázku: Freepik

Polevující pozornost

Častou příčinou podzimních dopravních nehod je nepozornost řidiče. Často je způsobená tím, jak podzim působí na naši psychiku, řada lidí má v tomto období potíže soustředit se a pociťují nedostatek energie. Do značné míry je to způsobené hormony, které naše tělo produkuje, a tak je to přirozené. Ale za volant bychom měli sedat jen tehdy, když se cítíme dobře a nejsme ani unavení, ani ospalí.

Mohlo by vás zajímat:  Výsledky Škoda Auto v prvním čtvrtletí výrazně ovlivnila pandemie koronaviru Covid-19

Klouže to

Je také třeba si uvědomit, že zatímco v létě vozovka uschne hned po dešti, na podzim může být mokrá, a tedy i kluzká, i když už pršelo před mnoha hodinami. Zejména na okreskách a silnicích nižší třídy hrozí riziko smyku, nejčastěji v úsecích, které vedou skrze lesy nebo alejemi. Tam je smyk o to nebezpečnější, že můžete skončit v jednom ze stromů podél silnice. Na těchto nebezpečných úsecích je proto vhodné dát nohu z plynu.

Zdroj: https://contelawyers.ca/9-fall-driving-tips-all-canadians-should-know/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora