Také letos se policisté i záchranný sbor připravují na nárůst počtu dopravních nehod, který tradičně přichází s tím, jak se na podzim zhoršuje počasí a zkracují se dny. Přestože situace by se spíše měla zlepšit, protože po prázdninách končí většina uzavírek a rekonstrukcí, a tak se snižuje vytíženost většiny úseků, opak je pravdou. Na vině jsou především řidiči, kteří nepřizpůsobí styl jízdy náročnějším podmínkám nebo podcení údržbu vozu, který se pak na mokré vozovce pokryté kluzkým listím dostane do smyku. Na co si tedy na podzim dát pozor?
Zkontrolujte stav vozu
Začít je třeba odpovídající údržbou. Zkontrolujte, jak máte nahuštěné pneumatiky. Vzduch v nich se totiž rozpíná a smršťuje podle aktuální teploty, a protože horké letní dny a noci už jsou minulostí, pneumatiky mohou být podhuštěné. Nezapomeňte také na kontrolu světel, která je možná třeba důkladně očistit. A v neposlední řadě zkontrolujte, případně vyměňte kapalinu v ostřikovači, ať máte možnost omýt čelní sklo i za jízdy.

Polevující pozornost
Častou příčinou podzimních dopravních nehod je nepozornost řidiče. Často je způsobená tím, jak podzim působí na naši psychiku, řada lidí má v tomto období potíže soustředit se a pociťují nedostatek energie. Do značné míry je to způsobené hormony, které naše tělo produkuje, a tak je to přirozené. Ale za volant bychom měli sedat jen tehdy, když se cítíme dobře a nejsme ani unavení, ani ospalí.
Klouže to
Je také třeba si uvědomit, že zatímco v létě vozovka uschne hned po dešti, na podzim může být mokrá, a tedy i kluzká, i když už pršelo před mnoha hodinami. Zejména na okreskách a silnicích nižší třídy hrozí riziko smyku, nejčastěji v úsecích, které vedou skrze lesy nebo alejemi. Tam je smyk o to nebezpečnější, že můžete skončit v jednom ze stromů podél silnice. Na těchto nebezpečných úsecích je proto vhodné dát nohu z plynu.
Zdroj: https://contelawyers.ca/9-fall-driving-tips-all-canadians-should-know/