Nové pravidlo předjíždění cyklistů přináší zmatky a komplikuje standardně zažitá pravidla

Cyklisté na silnici jsou velké téma a důvodem mnoha hádek. A situaci rozhodně neuklidnil nový návrh zákona o jejich předjíždění. Ten byl navržen s cílem ochránit tuto rizikovou skupinu. Někteří nové pravidlo vítají, jiní se obávají nepříjemností. Faktem ale je, že nové pravidlo předjíždění cyklistů může mnoha motoristům zkomplikovat standardně zažitá pravidla o provozu na pozemních komunikacích.

Jak cyklisty předjíždět?

Obecné pravidlo předjíždění je jasné. Řidič by měl provádět tento manévr co možná nejbezpečněji jak pro sebe, tak pro ostatní účastníky silničního provozu. Samozřejmostí by nemělo být ani omezení, a už vůbec ne ohrožení. Nový návrh zákona však přichází s poměrně jasnou představou toho, jak se musí cyklista předjíždět. Řidič musí mezi ním a svým vozidlem nechat vždy mezeru o minimální vzdálenosti 1,5 metru. Jak by to měl řidič správně změřit, to návrh zákona neříká.

Zdroj obrázku: Freepik

Co mohu porušit?

Součástí běžných pravidel předjíždění bylo mimo jiné i to, že se během něho nesmí přejet plná čára. Je pravda, že mnozí si existenci této značky vykládali po svém, dle pravidla, že čára není zeď. Kdo však chtěl předpisy dodržet, nesměl při předjíždění přejet středovou plnou. To se ale v případě předjíždění cyklistů změní. Za účelem určité plynulosti provozu bude při předjetí cyklisty v předepsané vzdálenosti povoleno přejet plnou čáru, pokud v daném úseku je.

Mohlo by vás zajímat:  Multimediální systém se postará o navigaci i zábavu, také ale o větší spotřebu

Jak to bude s vymahatelností?

Když policie pokutovala, měla v ruce vždy hmatatelný důkaz. Informace z alkohol testeru o hodnotě promile, záznam z radaru o překročené rychlosti nebo vizuální záznam o špatném parkování. Změřit však během provozu to, zda byla nebo nebyla dodržena vzdálenost 1,5 metru od cyklisty, bude přinejmenším komplikované. Dá se očekávat, že místo standardně předložených důkazů se může vše změnit v hádky s policisty nebo úředníky v rámci správního řízení.

Zdroj: https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=179108