Podjíždění zprava může být legální, stačí provést manévr tak, aby neodporoval zákonu

Busy Highway Sunset Vehicles Coming Going City Stress

Když se řekne předjíždění, každý si představí známý manévr, kdy zkontroluje situaci, zapne levý blinkr, dostane se před pomalejší vozidlo a poté se bezpečně zařadí zpět. Někdy ale lidé „předjíždí“ zprava. Tomuto manévru většina neřekne jinak než podjíždění. I když může být přestupkem, jsou situace, kdy ho lze provést zcela legálně.

Jízda v obci

Když se jedná o víceproudou komunikaci v obci, mohou jít typická pravidla spojená s předjížděním stranou. Pokud přejíždíme z pruhu do pruhu s cílem dostat se před pomalejší vozidlo, není to ani klasické předjíždění, ani klasické podjíždění. Tento manévr lze proto vykonat zcela legálně a není nutné mít jakékoliv obavy z toho, že zrovna jedeme v tom pravém.

Mohlo by vás zajímat:  Pozor při cestě do Vídně. Kdo překročí dovolených 20 km/h, toho čeká pokuta
Zdroj obrázku: Freepik

Souběžná jízda

Jedná se o stav, který je obvykle spojený s větší hustotou provozu. V jednotlivých pruzích se začnou pomalu tvořit kolony pomalu jedoucích vozidel. V ten moment už neplatí, že levý jízdní pruh musí být ten rychlejší. A chvíle, kdy se dostáváme s naším vozem před pomalejší vozidla v druhém pruhu, opět není ani typickým předjížděním, ani podjížděcím manévrem. Pokud tedy pravý pruh jede rychleji, není důvod přizpůsobovat se rychlostí levému.

Nezměněná jízdní dráha

V některých případech může být i klasické podjetí mimo obec víceméně legálním manévrem. Důležité je přihlédnout k tomu, co se dělo před ním. Pokud řidič změní pruh za účelem dostat se zprava před pomalejší vozidlo, je to podjetí a přestupek. Když ale jede delší dobu v pravém, bez toho aby změnil svou jízdní dráhu a pruhy, může tak pokračovat i za cenu toho, že se dostane před pomalejší vozidlo jedoucí v pruhu levém. Zároveň je ale nutné splnit i podmínku druhou – aby v levém pruhu byla alespoň dvě vozidla a šlo daný manévr napasovat na souběžnou jízdu.

Mohlo by vás zajímat:  Koronavirus dopadá na firmy, ty hledají úspory v palivech i výhodnějších pojistkách

Nutno však dodat, že daná situace může být značně nebezpečná a stále je lepší přejet do levého a například probliknutím upozornit pomalejšího řidiče, že by se měl uhnout do pravého pruhu.

Aktualizováno 2.7.2021: V souvislosti se stažením zdrojového článku z webu Policie.cz upozorňujeme čtenáře, že poslední odstavec již nemusí nemusí být v souladu se zákonem a předchozími vyjádřeními Policie ČR.

Zdroj: https://www.rac.co.uk/drive/advice/how-to/overtaking-safely-on-the-road-guide/, https://www.policie.cz/clanek/nevsiml-si-ze-je-jiz-predjizden.aspx
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora