Pravidelná výměna oleje je základem pro bezproblémové fungování motoru

car-mechanic-replacing-pouring-fresh-oil-into-engine-maintenance-repair-service-station

Když dojde na úspory, spousta českých řidičů se poněkud nesprávně zaměří na údržbu. Respektive nezaměří, buďto ji úplně vynechá, nebo odloží o pár měsíců. To ale rozhodně není správně, prevence defektů je nejlepší způsob, jak na provozu auta ušetřit. Podceníte-‍li údržbu, zaděláváte si na ošklivé problémy, které mohou vyústit i v to, že skončíte s totálně nepojízdným vrakem, který se hodí tak maximálně na náhradní díly. Správná výměna motorového oleje by pak měla být naprostým základem péče o auto.

K čemu olej slouží?

Zjednodušeně řečeno se stará o to, aby vám po pár desítkách najetých kilometrů neodešel motor. Snižuje tření v motoru, takže se jeho součástky tak rychle neopotřebovávají. Snižuje teplotu motoru, i když v tomto ohledu pochopitelně hraje důležitější roli chladicí kapalina. Ale hlavně udržuje motor čistý, při spalování paliva se do něj totiž dostávají různé drobné částečky, které by motor zadřely. Ale všechny tyto činnosti olej pochopitelně degradují.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy olej vyměnit?

Rozhodně platí, že minimálně podle instrukcí výrobce vašeho vozu. Častějšími výměnami však nic nezkazíte, zejména pokud tankujete méně kvalitní paliva, ze kterých se většinou do motoru dostává více zplodin, nebo pokud jezdíte starším vozem, jehož motor je už v horší kondici. Obecně se dá říct, že olej je třeba měnit zhruba po ujetí 15 000 kilometrů. Ale pokud auto stálo třeba rok v garáži, olej je třeba zkontrolovat také. Dost pravděpodobně ho bude potřeba vyměnit, protože degradoval.

Mohlo by vás zajímat:  Při koupi obytného vozu podlehne většina známým mýtům. Realita cestování je pak úplně jiná

Jaký olej využít?

Olejů je na trhu relativně pestrá škála, při jejich výběru však není radno hledět pouze na cenu. Drobná úspora může ve výsledku znamenat, že budete potřebovat drahou opravu. Odborníci doporučují držet se rad výrobce, pokud jde o viskozitu a další parametry oleje. Na značce příliš nezáleží, ale před nákupem je dobré prověřit, zda na konkrétní druh oleje nejsou špatné reference.

Zdroj: https://www.caranddriver.com/features/a26590646/how-often-to-change-oil/