Tipy pro bezpečnou jízdu za podzimního deštivého počasí

rain-water-splash-flow-from-wheels-red-car-moving-fast-daylight-city-with-selective-focus

Blíží se podzim, pro někoho to nejromantičtější roční období, pro řadu řidičů však noční můra. Počasí je stále ještě dost slušné na to, aby na silnice pravidelně vyráželi cyklisté, motorkáři, ale i pěší turisté a sváteční řidiči. Ale i během pár hodin se ze slunečného dne může stát den sychravý s mnohahodinovým deštěm. Navíc už se dny zkracují. A situaci na silnicích zhruba od počátku října začne komplikovat také klouzající napadané listí, které už stálo život nejednoho jezdce na motorce. V tomto článku se zaměříme na obecná pravidla jízdy v dešti, která na podzim platí dvojnásob.

Pneumatiky pod drobnohledem

Za jízdy jsou pneumatiky to jediné, čím se auto dotýká vozovky. A abyste se na vozovce udrželi i za ztížených podmínek, je třeba mít pneumatiky v perfektním stavu. Už na přelomu léta a podzimu je tak třeba zkontrolovat stav pneumatik a hloubku dezénu. Jsou-li příliš sjeté, bude potřeba je vyměnit. A vzhledem k typickým podzimním teplotním skokům, kdy v noci může mrznout a ve dne teploty klidně vystoupají nad 20 °C, je třeba také pravidelně kontrolovat jejich nahuštění.

Mohlo by vás zajímat:  Jsou prémiová paliva skutečně k něčemu, nebo platíme za marketing na čerpacích stanicích
Zdroj obrázku: Freepik

Nohu z plynu

Při jízdě v dešti je pochopitelně potřeba zpomalit. To ví asi každý, ne každý však počítá s tím, že na mokré vozovce se brzdná dráha výrazně prodlužuje. A že vzhledem k často tristnímu stavu nejen českých silnic, ale také městských ulic se pod vodou může leccos skrývat, typicky hluboké rigoly. Uvidíte-li před sebou rozsáhlou kaluž, vždy je dobré před ní přibrzdit. Pokud daný úsek neznáte, nemůžete od oka odhadnout, jak je hluboká.

Aquaplaning

To nejhorší, co vás může při jízdě v dešti postihnout, je takzvaný aquaplaning. Jde o situaci, při které pneumatika ztratí kontakt s vozovkou a ve skutečnosti se „plaví“ na vodě, která se dostane mezi ni a vozovku. Auto se tak stává téměř neovladatelné. V takové situaci nezatáčejte, pusťte pedál plynu, sešlápněte spojku a pokračujte dál, dokud se auto znovu nezačne dotýkat vozovky.

Zdroj: https://www.drivparts.com/parts-matter/learning-center/driver-education-and-vehicle-safety/fall-driving-tips.html