Škoda mění plány ohledně elektromobilu – bude dříve

Logo 1843923 960 720[1]

Už je jenom malý počet automobilek, které ještě ve svém portfoliu nemají automobil na elektřinu. A jednou z automobilek je i mladoboleslavská Škoda. Přitom jde po segment, který jde kupředu mílovými kroky. Ty nejvíce optimistické předpovědi uvádějí, že soumrak klasických spalovacích motorů je tu.

Dlouhodobé plány Škodovky byly celkem jasné. Elektromobil rozhodně bude chtít vyrábět a první měl být k dispozici v roce 2020. Plány se ale změnily. Jak? Vzhledem k trendu musíme říci, že pozitivně. Pokud na první elektrický model s napětím čekáte, tak budete rádi.

Škoda bude mít elektromobil už v roce 2019

Tato informace je již oficiálně potvrzena. Škrtněte si tedy svá data v kalendáři a přepište si rok na 2019. To by se měl první vůz na čistě elektrický pohon v nabídce Škody objevit. A jestli spekulujete nad tím, o jaký model půjde, tak i tato informace je venku, a oficiálně potvrzena. Zatímco uspíšení vývoje je plusem, volba konkrétního modelu je spíše zklamáním. Rozhodně nejde ani o vlajkovou loď, ani o všestranné auto. Jde o takové, které má v podstatě jenom jeden jediný účel – krátké přesuny.

Mohlo by vás zajímat:  Toužebně očekávané nové Piaggio Beverly se představuje

Prvním elektromobilem bude Škoda Citigo

Jistě jste to již vytušili, že tím esem, na které Škoda vsadí, bude nejmenší model v nabídce. Městské Citigo. Na jednu stranu je to zklamání, jelikož mnozí jistě čekali, že to bude Rapid, nebo ještě lépe Octavia. Na druhou stranu je tato volba celkem logická.

I přes neustálý vývoj nejsou klasické elektromobily schopny – až na pár výjimek, dosahovat optimálních dojezdových vzdáleností. Proto je sázka na městské auto z hlediska využitelnosti jednou z nejlepších cest. Při jízdách po městě by energie v bateriích měla bez problémů vydržet. Večer se dá auto nabít a ráno je zase připraveno.

Již existuje elektrický Volkswagen Up

Daná volba má ještě dvě další roviny. A jsou spojeny s mateřským koncernem. První je spojena s faktem, že již existuje elektrický model Volkswagen Up. A protože jsou dané vozy v mnohém totožné, může být elektrické Citigo na trhu mnohem dříve, než kdyby se jednalo o jiný model, kde by bylo nutné realizovat vývoj od samotného začátku.

Mohlo by vás zajímat:  Původně britská značka MG vstupuje na český a slovenský trh. Začíná nabídkou 2 nejnovějších modelů

Druhým důvodem je i jisté využití stejné techniky, čímž bude produkce elektrického auta v mnohém jak jednodušší, tak i levnější. Když jsme produkci nakousli, připomeňme, že nebude vyráběné u nás, ale u našich sousedů – na Slovensku. Jak to víme? Jde totiž o jediný model Škodovky, který se nevyrábí v České republice.

Očekávané parametry?

Má-li být Volkswagen Up inspirací i jasnou předlohou, je možné podívat se také na několik hlavních parametrů, které bude elektrická Škodovka mít. Sice může dojít k drobným odlišnostem, ale nic zásadního by to být nemělo. Dojezd se odhaduje od minimálních 160 kilometrů po velmi optimistických 300 km. Doba dobíjení bude u daného vozu okolo šesti hodin. Celkový výkon vozu lze odhadovat kolem hodnoty 82 koní, tedy přesně 60 kW.

Mohlo by vás zajímat:  Od surovin k recyklaci: BMW Group vyvíjí udržitelný materiálový cyklus pro bateriové články

Jaká bude budoucnost?

První elektrické auto v podobě nejmenšího modelu nemusí navozovat pocit, že to Škoda nemyslí s tímto směrem vážně. Opak je však pravdou. V příštím roce totiž uvede model Superb v plug-in hybridní verzi. A další novinky? Ono datum 2020 má být přece jenom s plnohodnotným elektromobilem spojeno. Půjde o elektrické SUV.

A když nahlédneme až k roku 2025, to je milník, ke kterému má být v nabídce až deset buď elektrických, nebo hybridních modelů. S touto informací nedávno přišel britský magazín Autocar. Škoda ji ani nepotvrdila, ani nevyvrátila. I proto, že je to od dnešního dne až za 7 let a během této doby se může stát mnoho. Každopádně potvrzené Citigo je první předzvěstí, že doba elektrická začíná i v Mladé Boleslavi.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora