Spotřebu vozidla snížíme jednoduchými technikami při jízdě

Woman Changing Gears

Nízká spotřeba vozidla vám může ušetřit tisíce korun každý měsíc. Musíte ale vědět, jak správně řídit. Stačí pět jednoduchých technik během řízení, které vám přinesou skvělé výsledky. Nejen, že budete řídit velmi bezpečně, ale také ekonomicky. Snížíte tím spotřebu paliva i emise oxidu uhličitého, které unikají do vzduchu. Jak na to?

Jemné zrychlení

Když budete neustále rychle přidávat plyn a vždy sešlápnete plyn rychle, vaše spotřeba bude vyšší. Nezáleží přitom na tom, v jakém voze sedíte. Tohle je jednoduchý fakt, který platí pro všechny vozy. Jakmile budete přidávat plyn pomalu a jemně, spotřebu tím krásně snížíte.

Mohlo by vás zajímat:  Komu jsou určené vyhrazené pruhy? Zjistěte to

Stálá rychlost

Udržujte stabilní rychlost, kdykoli to bude možné. Ve městě to nebude jednoduché, ale při řízení na delší vzdálenost byste se o to měli snažit. Jakmile bude rychlost neustále klesat a růst, vaše spotřeba paliva také poroste. Myslete na to příště, až pojedete po dálnici.

Beautiful Young Latin Woman Driving Her Brand New Car Showing Her Thumb Up
Zdroj obrázku: Freepik

Sledujte provoz

Reagujte na to, jak postupuje provoz. Dívejte se dopředu a vždy začněte brzdit nebo přidávat plyn pomalu. Snížíte tím spotřebu paliva a zároveň budete řídit bezpečněji. Jakmile skočíte na brzdu na poslední chvíli a potom se znovu rychle rozjedete, nemůžete očekávat nízkou spotřebu.

Mohlo by vás zajímat:  Firma utratila miliardy za odměny zaměstnancům, kteří dostali tisíce nových aut

Vysoké rychlosti vyžadují více paliva

Nejúspornější rychlost se pohybuje mezi 50 až 80 km za hodinu. Rychlost 100 km/h vám může ušetřit až 20 procent paliva oproti 120 km/h. Čas si příliš neušetříte a vaše spotřeba bude obrovská. Držte se nižších rychlostí, kdykoli to bude možné a ušetříte také na palivu.

Sundejte nohu z plynu

Každé použití brzd vás připravuje o hybnost a musíte vyvinout více paliva, abyste se znovu rozjeli. Když sundáte nohu z plynu ve správnou dobu (v dostatečném předstihu), snížíte si spotřebu a stále budete řídit velmi bezpečně. Myslete na to, až budete příště sedět v autě. Naučte se těchto pár triků a uvidíte, že na čerpací stanici nebudete muset jezdit tak často jako nyní.

Zdroj: https://natural-resources.canada.ca/energy-efficiency/transportation-alternative-fuels/personal-vehicles/fuel-efficient-driving-techniques/21038
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora